Matematik ev ödevlerinde aile-öğrenci iş birliğinin aile ve öğrenci görüşleri açısından incelenmesi
An analysis of family-student cooperation in math homework assignments from the perspective of family and student opinions
  1. Tez No: 1003069
  2. Yazar: DUYGU KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul matematik dersine yönelik ev ödevlerinde aile–öğrenci iş birliğinin öğrenci ve ailelerin görüşlerin incelemektir. Araştırmada ayrıca ailelerin ev ödevine katılım biçimleri ve öğrencilerin ödevlere yönelik tutumları değerlendirilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu Balıkesir ilinde öğrenim gören 14 ortaokul öğrencisi ve onların aileleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, aile ve öğrenci ön–son görüşme formları ile bu araştırma kapsamında geliştirilen ve tezde yer alan Aile-Öğrenci İş Birliği Matematik Ev Ödev sayfalarında bulunan Evden-Okula İletişim bölümü aracılığıyla toplanmış; uygulama süreci altı hafta boyunca yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular, aile katılımının öğrencilerin matematik ödevlerini düzenli yapmalarını desteklediğini ve ödevlere yönelik sorumluluk duygularını artırdığını göstermiştir. Ayrıca aile-öğrenci iş birliğinin, öğrencilerin matematik ev ödevlerine yönelik görüşlerine olumlu katkı sağladığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, bazı ailelerin ödev sürecine katılımında zaman ve akademik yeterliklere ilişkin güçlükler yaşadıkları görülmüştür. Sonuç olarak, ev ödevlerinin sadece akademik bir görev değil, aile ile çocuk arasında öğrenmeyi destekleyen önemli bir etkileşim alanı olduğu söylenebilir. Araştırma bulguları doğrultusunda, aile katılımını artırmaya yönelik programların geliştirilmesi ve öğretmenlerin ödev sürecinde ailelerle iş birliği yapmalarının desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of students and families regarding family-student collaboration in homework assignments for middle school mathematics courses. The study also evaluates the forms of family participation in homework and students' attitudes toward homework. The study was conducted using the action research design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 14 middle school students studying in Balıkesir province and their families. The data for the study were collected using pre- and post-interview forms for families and students and through the Home-School Communication section on the Family-Student Collaboration Mathematics Homework pages developed for this study and included in the thesis. The implementation process was carried out over a period of six weeks. The findings from the research show that family involvement supports students in doing their math homework regularly and increases their sense of responsibility towards homework. It has also been determined that family-student collaboration contributes positively to students' views on math homework. However, it has been observed that some families experience difficulties related to time and academic competence in participating in the homework process. In conclusion, it can be said that homework is not only an academic task but also an important area of interaction that supports learning between the family and the child. In line with the research findings, it is recommended that programs aimed at increasing family participation be developed and that teachers be supported in collaborating with families during the homework process.