Yapım işlerinde tasarım ile ekonomik ve finansal risklerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Examination and evaluation of design, economic and financial risks in construction projects
- Tez No: 1003085
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT TOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de yapım işi projelerinde karşılaşılan risklerin sistematik olarak belirlenmesini ve önceliklendirilmesini (risk değerlendirilmesini) amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, literatür incelemeleri ve uzman görüşleri doğrultusunda iki ana risk kategorisi (tasarım ile ekonomik ve finansal) tanımlanmış ve bu doğrultuda anket formu geliştirilmiştir. Betimsel tarama yöntemiyle yürütülen araştırmada, 285 inşaat mühendisinden elde edilen veriler SPSS yazılımı ile analiz edilmiştir. Risklerin önem dereceleri, olasılık ve etki puanlarının çarpımıyla belirlenmiştir. Bulgular, ekonomik ve finansal risklerin (özellikle nakit akışı sorunları, fiyat dalgalanmaları ve faiz değişimleri) ve tasarımdan kaynaklı eksikliklerin (hatalı şartnameler, geç gelen revizyonlar ve uygulama hataları) projelerin başarısını doğrudan tehdit ettiğini göstermektedir. Bu sonuçlar, ulusal ve uluslararası literatürle uyumlu olup, Türkiye'ye özgü düzenleyici değişikliklerin ve ekonomik koşulların, risk algısını artıran başlıca etmenler olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, sektör paydaşlarına stratejik karar alma süreçlerinde önemli girdiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to systematically identify and prioritize (i.e., assess) the risks encountered in construction projects in Türkiye. Within the scope of the study, two main risk categories—design, economic, and financial—were defined based on literature reviews and expert opinions, and a corresponding survey form was developed. The research was conducted using a descriptive survey method, and data collected from 285 civil engineers were analyzed using SPSS software. The significance levels of the risks were determined by multiplying their probability and impact scores. The findings indicate that economic and financial risks—particularly cash flow problems, price fluctuations, and changes in interest rates—and deficiencies originating from design—such as faulty specifications, delayed revisions, and implementation errors—pose direct threats to project success. These results are consistent with both national and international literature; however, it was found that regulatory changes and economic conditions specific to Türkiye significantly heighten perceived risk levels. The findings provide valuable insights for industry stakeholders in strategic decision-making processes.