Türkiye müzelerindeki Bizans Dönemine ait maden aydınlatma araçları
Byzantine lighting devices in Turkish museums
  1. Tez No: 100310
  2. Yazar: ZELİHA DEMİREL GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. MERYEM ACARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET 'Türkiye Müzelerindeki Bizans Dönemine Ait Maden Aydınlatma Araçları" konulu tez kapsamında, Türkiye'nin değişik bölgelerindeki müzelerde araştırma yapmak amacıyla Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne başvurulmuştur. Ancak kurumun aldığı bir karar gereğince 1 yıl içinde en fazla 10 müze için izin verilmektedir. Bu nedenle tesbit edilen 10 müzeye başvurulmuş, olumlu cevap alınan Afyon, Amasra, Alanya, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, Kayseri ve Malatya Arkeoloji müzelerinde çalışma yapma olanağı bulunmuştur. Kandil, polykandilion, kandil zarfı, kandil ayağı, şamdan ve aydınlatma araçlarının zincirleri ve zincirlere ait öğeler olmak üzere altı grup altında incelenen maden adınlatma araçları dini ve sivil yapılardaki konumları, işlevleri ve yüklendikleri çeşitli sembolik anlamlar açısından ele alınmıştır. Öncelikle çalışma kapsamındaki müzelerde maden aydınlatma araçlarının belgelenmesi, işlevlerinin saptanması ve tarihlendirilmesi amaçlanmıştır. Tesbit edilen maden aydınlatma araçlarının, Ortaçağ maden sanatı içindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. Ancak Bizans maden sanatı ile ilgili araştırmalarda aydınlatma araçlarını konu edinen çalışmalar sınırlıdır. Bu konuda Türkiye müzelerinde yer alan eserler üzerine yapılan çalışmaların da yetersiz olması sebebiyle, Ortaçağ maden sanatı ürünlerinden aydınlatma araçları gerekli şekilde tanımlanamamaktadır. Yayınlı örnekler, az sayıda olmalarının yanısıra, kazı buluntuları dışında, tarihlendirme ile ilgili bazı çelişkileri de içermektedir. Türkiye ve Türkiye dışındaki müzelerde ve koleksiyonlarda bulunan aydınlatma araçlarında kullanılan malzemeler gümüş, bronz, bakır ve pirinçdir. Araştırma yapılan müzelerde bakır ve bronzun dışındaki bir malzemede eser tesbit edilememiştir. Bu malzemelerin de, türlere göre tercih edildiği görülmektedir. En çok kullanılan malzeme bronzdur. Gümüş ve bakır eserlerin yapımında genellikle dövme, bronz eserlerde daha çok döküm tekniği kullanılmıştır. Kullanılan süsleme teknikleri kabartma, kazıma ve delikişidir.Türkiye ve Türkiye dışındaki müze ve koleksiyonlarda kandil, pölykandilion, kandil zarfı ve kandil ayağının çok sayıda örneği günümüze gelmiştir. Ancak çalışma kapsamındaki müzelerde gümüş pölykandilion, kandil zarfı ve kandil ayağı örnekleri tesbit edilememiştir. Bunun yanında Türkiye müzelerinin Bizans dönemine ait bronz aydınlatma araçları açısından çok zengin olduğu görülmüştür. U. YDKSEKflgRETİİl kwu
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the scope of the thesis titled“ Byzantine Metal Lighting Devices in Turkish Museums,”an application was made to the General Directorate of Monuments and Museums to conduct a research at least in one museum in every region of Turkey, except northern east of Anatolia as there exists no Byzantine metal lighting devices in the museums of that region. However, as a result of the decision taken by the directorate, permission was given to conduct research only in 10 museums for a year. Consequently, applications were made to 10 museums and 8 of these museums have given a positive reply which have made this research possible. Metal lighting devices such as lamp, polycandelon, open-work lamp, lamp stand, candelabrum, lighting device suspensions and elements related to this suspensions, which are gathered under six categories were elaborated from the point of their locations in regional and civil structures and their functions and various symbolic meanings. In the scope of the study, firstly, it was aimed to document, to date the metal lighting devices and find out their functions. The study focused on the place and the importance of those metal lighting within the metal art of the Middle Ages. Yet, the number of studies which pay attention to the lighting devices are limited among the studies related to the Byzantine metal art. Due to the restricted number of the studies concerned with the artefacts in Turkish museums, the art of the metal lighting devices of the Middle Ages could not be defined adequately. Apart from being limited in number, the published cases, except excavation findings, does also contain contradictions in regard to their dating. The materials used in the lighting devices in the museums and collections both in Turkey and out of Turkey are silver, bronze, copper and brass. Exceptcopper and bronze, no such artefacts made in other materials were found within the museums which have been searched. In addition, it is seen that these materials were used to produce certain various types. Bronze is the most used material. Hammered technique was mainly used in the made of silver and copper objects, while casting technique was used in the made of bronze artefacts. The ornament techniques are repousse, engraved and open-work. Quite a number of examples of lamps, polycandelon, open-work lamps and lamp stands exist within the museums and collections of both Turkey and other countries. However, examples of silver polycandelon, open-work lamp and lamp stand has not been found in the museums which have been surveyed. In contrast, it has been found out that Turkish museums are quite reach in the bronze lighting devices that belong to Byzantine period.