Chaconne formu ve J.S. Bach'ın Re-minör Partita'sından Chaconne
From of Chaconne and Chaconne from J.S. Bach's Re-minör Partita
  1. Tez No: 100311
  2. Yazar: EYLEM ARICA
  3. Danışmanlar: VİCTOR PİKAZİEN, PROF.DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Özet Chaconne ( Şakon ) 16. yüzyılın sonlarında Latin Amerika'da doğmuştur. Daha sonraları İspanya'ya atlayan chaconne, alt sınıfa hitap eden; oldukça canlı, hareketli ve müstehcen bir danstı. Genellikle majör tonda, üç zamanlı olup, gitar ve kastanyet eşliğinde yapılırdı. Chaconne metinlerindeki nakarat, yapısının önemli bir özelliğini oluşturmaktaydı. İspanya'da gitar öğrenmek isteyen amatörler için, kolay parçalar olarak yazılan tek cümlelik chaconne\arda oldukça meşhurdu. Bu chaconne\ar daha çok doğaçlama egzersizlerini andırıyordu. İlk tablatur1 örneklerinde de melodi görülmüyor, ritim ve armoninin belirtildiği müzikal çatı üzerine doğaçlamalar yapılıyordu. Bu gitar parçalarının İtalya'ya da yayılarak çalınmaya başlanmasıyla, chaconne burada da popüler bir form haline geldi. İtalya'da, chaconne ile commedia dell'arte arasında oldukça yakın bir ilişki görülmektedir. Pek çok commedia dell'arte karakteri için chaconne yazılmıştır. İtalya ile birlikte chaconne, yavaş yavaş doğaçlama niteliğinden çıksa da, esas olarak bu değişim İtalya'dan Fransa'ya tiyatro yolu ile geçtikten sonra daha çok oturmaya başlamıştır. Tempo gitgide ağırlaşmış, bununla birlikte doğaçlamaların yerini, daha belirgin hale gelen ve önem kazanan melodiler almıştır. Böylece tiyatro sahnelerinde sıklıkla görülen chaconne, enstrüman eserleri için de cazip bir form halini almaya başlar. Küçük gruplar (üçlü, dörtlü), oda orkestraları ve solo enstrümanlar için chaconne formunda eserler verilmesiyle, artık chaconneun altın çağı başlamıştır. Almanya'da, J. S Bach'ın solo keman için sonat ve partitalarını 1720' li yıllarda yazdığı zaman, chaconne popülerliğini yitirmeye başlamıştı. 16.17 ve 18. sayfalarda tablatur örnekleri verilmiştir.Ill Ancak, Bach'ın Re-minör Partita'daki beşinci ve son bölüm olan Chaconne ile bu form doruk noktasına ulaşmış olup, müzik formları arasında oldukça önemli bir yer tutmaktadır:
Özet (Çeviri)
IV Summary Chaconne was originated in Latin America at the end of the 16th century. It skipped to Spain in time. It was a lively, dynamic and erotic dance which was embraced by the lower class people. Generally it was in the major tone, three time basec and was played with the accompaniment of guitar and castagnettes. The refrain in the chaconne texts was an important property of its structure. The one-sentence, easy chaconnes, which were composed for the amateurs in Spain who want to learn to play guitar, were very famous. These chaconnes were more like the exercises of improvisation. In the first tablature examples there were no melody but improvisation which was based on rhythm and harmony. When these guitar songs were played in Italy, chaconne diffused and became a popular form there. In Italy there was a close relationship between chaconne and commedia dell'arte. Many chaconnes were composed for most of the commedia dell'arte characters. In Italy, chaconne lost its characteristic of improvisation in time. However, the real change came when chaconne passed to France by the theatrical works. The tempo slowed down and improvisation left its place to melodies which gained more importance. Chaconne, which was seen in the theatres very often, gained an available form for instrumental compositions. The golden age of chaconne started with the compositions which was composed for small groups (trio, quartet), chamber orchestras and solo instruments. In Germany, when J. S. Bach composed sonatas and partitas for solo violins in 1720's, chaconne began to lose its popularity. However, with the chaconne which was the last part of Bach's Re-minor Partita, Chaconne gained an important position within the musical forms. U. YteESCİSiETli TO' »SF