Voleybola yönelik tutum ve sosyotelizm etkileşimi
The relationship between attitudes toward volleyball andphupbing
- Tez No: 1003148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF ÖZSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada voleybola yönelik tutum ve sosyotelizm etkileşiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin ilindeki aktif lisanslı voleybol sporcuları oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise araştırmaya tamamen gönüllülük esasıyla katılmayı kabul eden ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 392 kadın (% 77.9), 111 erkek (% 22.1) olmak üzere toplamda 503 aktif lisanslı voleybol sporcusu oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında demografik bilgi formunun (cinsiyet, sporculuk süresi, yaş) yanı sıra Voleybol Tutum ve Genel Sosyotelist Olma ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerine yönelik doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Betimleyici istatistiğin yanı sıra, ilişkisel model kapsamında ise Pearson korelasyon ve basit regresyon analizlerine yer verilmiştir. Araştırmanın korelasyon analizi bulgularına göre voleybol tutum ölçeği ile genel sosyotelist olma ölçeğine ait nomofobi ile negatif ve zayıf düzeyli (r=-.271) bir korelasyon, kişilerarası çatışma ile negatif ve orta düzeyli (r=-.315) bir korelasyon, kendini yalnızlaştırma ile negatif ve zayıf düzeyli (r=-.299) bir korelasyon, problem farkındalığı ile negatif ve zayıf düzeyli (r=-.227) bir korelasyon tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise voleybol yönelik tutum, genel sosyotelist olma ölçeği alt boyutlarını oluşturan nomofobi (β=-.271), kişilerarası çatışma (β=-.315), kendini yalnızlaştırma (β=-.299) ve problem farkındalığını (β=-.227) negatif olarak öngörmüştür. Genel bir değerlendirme ile araştırma bulguları, bireylerin voleybola yönelik tutumları arttıkça, sosyotelist davranışlar sergileme sıklığının azalacağını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to examine the interaction between attitudes toward volleyball and phubbing. The population of the study consists of active licensed volleyball players in Mersin Province. The sample group includes totally 503 active licensed volleyball players, 392 women (77.9%) and 111 men (22.1%) who voluntarily agreed to participate in the research and are selected using convenience sampling method. In the collection of research data, in addition to a demographic information form (gender, athletic career duration, age) the scales of attitudes toward volleyball and Generic Scales of Being Phubbed were used. Related with research scales confirmatory factor analysis was done. In addition to descriptive statistics, Pearson correlation and simple regression analyses were performed within the scope of the relational model. According to the correlation analysis findings, a negative and weak correlation was found between the volleyball attitude scale and the general sociotelist scale with nomophobia (r=-.271), interpersonal conflict (r=-.315), self-isolation (r=-.299), and problem awareness (r=-.227). The regression analysis results showed that attitudes toward volleyball negatively predicted the sub-dimensions of generic scale of being phubbed, including nomophobia (β= -.271), interpersonal conflict (β = -.315), self-isolation (β = -.299) and problem awareness (β = -.227). With an overview, research findings show that as individuals' attitudes toward volleyball increase, the frequency of performing phubbing behaviours decreases.