Ortaokul öğrencilerinin voleybola yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of middle school students' attitudes towards volleyball
  1. Tez No: 960343
  2. Yazar: MEHMET OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin voleybola yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma nicel araştırma yönteminden betimsel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim yılında Elazığ ilindeki ortaokullarda öğrenim gören 29838 öğrenci oluştururken, örneklemini ise 500 ortaokul öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Böke ve Güllü tarafında geliştirilen ortaokul öğrencileri için voleybol tutum ölçeğinin kullanılmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS 25.00 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin normallik analizi çarpıklık-basıklık ve Kolmogorov-Smirnova testi ile yapılmış normal dağılım sergilediği parametrik testler, katılımcıları tanımlayan özelliklerde ise frekans, ortalama ve standart sapma değerleri ile yorumlanmıştır. Elde edilen verilere ilişkin geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine middle school students' attitudes toward volleyball. Material and Method: The research was designed using a descriptive survey model, a quantitative research method. The research population consisted of 29838 students enrolled in middle schools in Elazığ province during the 2024-2025 academic year, while the sample consisted of 500 middle school students. The volleyball attitude scale for middle school students, developed by Böke and Güllü, was used as the data collection tool. Data obtained from the scale were analyzed using the SPSS 25.00 package program. Normality analysis of the data was performed using skewness-kurtosis and the Kolmogorov-Smirnova test, and parametric tests demonstrating normal distribution were used. Participant characteristics were interpreted using frequency, mean, and standard deviation values. Validity and reliability analyses were conducted on the obtained data.