Halk eğitim merkezlerinin kadın istihdamına katkısına yönelik kadın kursiyer görüşlerinin betimleyici analizi: Mardin Halk Eğitim Merkezi örneği
Female trainees' opinions on the impact of public education centers on women's employment: A descriptive analysis of the Mardin Public Education Center
- Tez No: 1003181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÇİRKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Mardin Halk Eğitim Merkezi örneği üzerinden halk eğitim merkezlerinin kadın istihdamına katkısını kadın kursiyerlerin görüşleri doğrultusunda değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tarama modeline dayalı betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini, 2023-2024 akademik yılı süresince Mardin Artuklu Halk Eğitim Merkezi'nde aktif olarak kurslara katılan kadın kursiyerler oluşturmaktadır. Anketler, kadın kursiyerlerin demografik özelliklerini, eğitim düzeylerini ve kurslardan elde ettikleri faydaları değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bulgular, halk eğitim merkezlerinin kadınların mesleki gelişimlerine ve istihdama katılımlarına önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Kadın kursiyerlerin büyük bir çoğunluğu, aldıkları eğitimlerin istihdam sağlama ve kendi işlerini başlatma konularında destek sağladığını ifade etmiştir. Buna ek olarak; eğitimlerin kadınların özgüvenlerini artırdığı ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Demografik faktörlerin de etkili olduğu görülmüş; genç ve eğitim seviyesi yüksek kadınların bu kurslardan daha fazla yararlandığı belirlenmiştir. Araştırma, halk eğitim merkezlerinin kadın istihdamına olan olumlu etkilerini destekleyen literatürle uyumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, halk eğitim merkezlerinin faaliyetlerinin yaygınlaştırılması ve çeşitlendirilmesi, kadınların ekonomik bağımsızlık kazanmaları ve toplum yaşamında daha etkin rol üstlenmeleri açısından önemlidir. Gelecekte yapılacak araştırmalar, farklı bölgelerdeki halk eğitim merkezlerinin etkilerini karşılaştırarak bu merkezlerin etkinliğini daha geniş bir perspektiften değerlendirebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the contribution of public education centres to female employment based on the example of the Mardin Public Education Centre, in line with the views of female trainees. The research is a descriptive study based on a survey model. The study population consists of female trainees who actively participated in courses at the Mardin Artuklu Public Education Centre during the 2023-2024 academic year. The questionnaires were designed to assess the demographic characteristics of female trainees, their educational levels, and the benefits they gained from the courses. The findings show that public education centres make significant contributions to women's professional development and participation in employment. The vast majority of female trainees stated that the training they received provided support in terms of employment and starting their own businesses. In addition, it was found that the training increased women's self-confidence and contributed to gender equality. Demographic factors were also found to be influential; it was determined that young women with higher levels of education benefited more from these courses. The research presents findings consistent with the literature supporting the positive effects of community education centres on female employment. Consequently, expanding and diversifying the activities of community education centres is important for women to gain economic independence and play a more active role in community life. Future research could compare the effects of community education centres in different regions, thereby evaluating their effectiveness from a broader perspective.