2024 Türkçe dersi öğretim programında ilkokuma yazma öğretim sürecine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the primary reading and writing teaching process in the 2024 Turkish course curriculum
- Tez No: 964846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eğitim sadece öğretmek değildir, çok daha derin bir kavramdır. Öyle ki insanoğlunun üzerinde ömür boyu taşıyacağı izler bırakmaktadır. Öğretim programında yapılan tüm düzenlemeler, köklü değişimler ve revizyonlar bu izlerin görece daha anlamlı, daha işlevsel ve daha verimli olması içindir. Her ne kadar gelişen bilgi teknolojileri ile birlikte eğitimin ve okul kurumunun geleceği konusunda tartışmalar sürse de Okul sadece bilgi vermekle kalmamakta; bu bilgileri kullanabileceğimiz becerileri de inşa etmektedir. Bu araştırmanın amacı, 2024 yılında yürürlüğe giren Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programındaki ilkokuma yazma öğretim sürecine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek ve öğretmenlerden aldıkları hizmet içi eğitimler ile programa dair geri bildirim toplamaktır. Çalışma, öğretim süreci kapsamında programın etkililiği, yeterliliği ve verimliğini ölçmektedir. Araştırma Bingöl ilinin merkez veya kırsalında çalışan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapan 202 sınıf öğretmeni ile gerçekleşmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli esas alınarak yürütülmüş olan araştırmada verileri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“2024 Öğretim Programı Kapsamında İlkokuma ve Yazma Öğretim Sürecinin Uygulanmasına İlişkin Öğretmen Görüşleri Anketi”kullanılmıştır. Anket formu çoktan seçmeli olup sorular beşli likert tipi olarak hazırlanmıştır. Anket; Genel etkililik, öğretim yöntemleri, materyal ve içerik, etkinlik ve uygulama, uygulama ve destek alt boyutlarından oluşmaktadır. Verilerin analizinde öncelikle betimsel istatistikler (ortalama, standart sapma) hesaplanmış, ardından veri setinin normallik durumu incelenmiştir. Normallik varsayımının sağlanmaması nedeniyle, parametrik olmayan test tekniklerinden Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, öğretmen görüşlerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim durumu ve çalışılan bölge değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öğretmen görüşlerinin bazı alt boyutlarda cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Özellikle öğretim yöntemleri, materyal ve içerik ile etkinlik ve uygulama boyutlarında kadın öğretmenlerin sıra ortalamalarının erkek öğretmenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Diğer yandan, eğitim durumu ve çalışılan bölge değişkenlerine göre öğretmen görüşlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, ilkokuma ve yazma öğretim sürecine ilişkin uygulamaların öğretmen özelliklerine göre farklılık gösterebildiği, dolayısıyla programın etkililiğini artırmak adına öğretmenlerin ihtiyaç ve beklentilerine duyarlı düzenlemelere gidilmesinin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is not just teaching, it is a much deeper concept. So much so that it leaves traces on human beings that they will carry for a lifetime. All the arrangements, radical changes and revisions made in the curriculum are for these traces to be relatively more meaningful, more functional and more efficient. Although discussions continue about the future of education and school institutions with the developing information technologies, the school does not only provide information; it also builds skills that we can use this information. The purpose of this research is to determine the opinions of teachers regarding the primary reading and writing teaching process in the Turkey Century Maarif Model teaching program that entered into force in 2024 and to collect feedback on the program through in-service training they received from teachers. The study measures the effectiveness, adequacy and efficiency of the program within the scope of the teaching process. The research was conducted with 202 classroom teachers working in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central or rural areas of Bingöl province. In the research, which was conducted based on the screening model from quantitative research methods, the“Survey of Teachers' Opinions on the Implementation of the Primary Reading and Writing Teaching Process within the Scope of the 2024 Curriculum”prepared by the researcher was applied. The questionnaire form is multiple choice and the questions are prepared as a five-point Likert type. The questionnaire consists of the following sub-dimensions: General effectiveness, teaching methods, material and content, activity and application, application and support. In the analysis of the data, firstly descriptive statistics (mean, standard deviation) were calculated and then the normality status of the data set was examined. Since the normality assumption was not provided, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests, which are non-parametric test techniques, were used. Within the scope of the research, it was analyzed whether the teachers' opinions showed significant differences according to the variables of gender, age, professional seniority, educational status and region of employment. According to the findings obtained, it was determined that the teachers' opinions showed significant differences according to the variables such as gender, age and professional seniority in some sub-dimensions. It was observed that the average order of female teachers were higher than male teachers, especially in the dimensions of teaching methods, material and content, and activity and application. On the other hand, no statistically significant difference was detected in the teachers' opinions according to the variables of educational status and region of employment. In line with these results, it was concluded that the practices related to the teaching process of primary reading and writing may differ according to the characteristics of the teachers, therefore, it is important to make arrangements that are sensitive to the needs and expectations of the teachers in order to increase the effectiveness of the program.