İnşaat sektörünün vergilendirmesi
Taxation of the construction sector
- Tez No: 1003226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat sektörü, ekonomik büyüme, gelişme, istihdam oranı, yatırım getirileri açısından stratejik önem taşıyan kapsamlı bir sektördür. Sektörde yer alan faaliyetler, dolaylı olarak ya da doğrudan olarak pek çok vergi türü ile ilişki içindedir. Türkiye'de inşaat sektöründe yer alan gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi (KDV), damga vergisi gibi pek çok vergilendirme yöntemleri bulunmaktadır. Gerçek kişilerin, müteahhitlerin elde ettikleri kazançlar gelir vergisi kapsamında vergilendirilirken, kamu hükümlerini incelediğimizde sermaye şirketlerinin vergilendirilmesi kurumlar vergisi kapsamında yer almaktadır. İnşaat sektöründe vergilendirmede beyan dikkate alınırken, kazançlar işin bittiği yıl vergilendirmeye alınmaktadır. Katma Değer Vergisi açısından inşaat sektöründe faaliyetlerin vergilendirilmesi genel oran olan %20 kapsamında değerlendirmeye alınmaktadır. Konut teslimleri açısından bu oran ise yapı ruhsatı ve metrekareye bağlı olarak değişebilmektedir. Ayrıca taşeron hizmetlerinde ve inşaat malzemelerinin temini aşamasında da KDV yükümlülüğü doğmaktadır. Sözleşme ve taahhüt işlemlerinde ise damga vergisi alınırken, yapı ruhsatı ve iskân işlemlerinde harçlar alınmakta, böylece sektör kapsamlı bir vergilendirme sisteminden oluşmaktadır. Sonuç olarak, inşaat sektöründe vergilendirilme aşamasında çok kapsamlı ve çeşitli işlemler bulunmaktadır. Dolayısıyla sektörde bulunan mükellef, sektörün işleyişi hakkında vergi mevzuatına hakim olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is a comprehensive industry that holds strategic importance in terms of economic growth, development, employment rates, and investment returns. The activities within the sector are directly or indirectly associated with various types of taxes. In Turkey, several taxation methods are applied in the construction sector, including income tax, corporate tax, value-added tax (VAT), and stamp duty. While the earnings of individuals and contractors are taxed under the scope of income tax, capital companies are subject to corporate tax, as per public regulations. In the taxation of the construction sector, declarations are taken into account, and the profits are taxed in the year the project is completed. From a VAT perspective, activities in the construction sector are generally subject to the standard rate of 20%. However, in the case of residential property deliveries, this rate may vary depending on the building permit and the net square meter area. Furthermore, VAT obligations arise during subcontractor services and the procurement of construction materials. While stamp duty is applied to contracts and commitments, fees are collected during the processes of obtaining building permits and occupancy certificates. As such, the sector is subject to a comprehensive and multi-layered taxation system. In conclusion, the taxation process in the construction sector involves a wide range of detailed and diverse procedures. Therefore, taxpayers operating in the sector must have a sound understanding of the tax legislation governing the industry's operations.