Marx, Marksizm ve devlet
Marx, marksizm and state
- Tez No: 100324
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. R. LEVENT AYSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET Marx'in ekonomi, siyaset ve tarih felsefesine ilişkin görüşlerini temele alan izleyicileri onun adına bağlayacakları Marksizmi kurmuşlardır. Marksizm genel olarak -izmler, varlık alanının bir bölümüne ilişkin yapılmış olan açıklamaların genişletilerek onun bütününü kapsayacak biçimdeki iddialar bütünüdür. Marx'in izleyicilerinden F.Engels, RXuxembourg, V.I.Lenin, L.Trotsky, E.Mandel benzer bir yöntemle inşam, toplumu ve bunların tarihini açıklayan bir model olarak Marksizmi geliştirmişlerdir. Ancak bu olanaklı tek Marx yorumu değildir. Çalışmamızda bu birinci Marx yorumunu Kuramsal Ortodoks Marksizm diye adlandırdık. Kuramsal Ortodoks Marksizm'i diğer Marksizmlerden ayıran özelliği ise Marx'in temel ilkelerine sıkı bir bağlılıkla kurulmuş olmasıdır. ikinci Marx yorumu, 1917 yılındaki Rusya'da gerçekleşen devrimle birlikte Sovyetler Birliği hükümetinin gerçekleştirmek istediği sosyalist toplumun açıklayıcı bir modeli olan Pratik Kapsayıcı Marksizmdir. Ülkenin tek yasal yönetici partisi olan Sovyetler Birliği Komünist Partisi bütün uygulamalarım Marksizm olarak acüandırmıştır. Böylece Marksizm bir devlet ideolojisi haline getirilmiştir. Bu aynı zamanda yeni gelişmeleri de Marx'in görüşleri doğrultusunda açıklamayı zorunlu kılmıştır. Sosyalist devlet kavramı bunlardan biridir. Marx, devletin egemen sınıfın bir baskı aygıtı olduğunu iddia edip sosyalist toplumda onun olmayacağını bildirmesine rağmen Sovyetler Birliğinin sözcüleri güçlü devlet aygıtlarım sosyalist sıfatıyla nitelendinnişlerdir. Sovyetler Birliği Komünist Partisi yöneticileri yaptıkları uygulamaların yeni bir Marksizm modeli olduğunu kabul etmeyip Marx'in temel görüşlerini olduğu gibi gerçekleştirdiklerini iddia etmişlerdir. Marx'in öngöremeyeceği bütün yeni gelişmeleri Pratik Kapsayıcı Marksizm modeline göre ele almışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The followers of Marx, who take his views about economics, politics and historical philosophy as a basis, constructed Marxism. Generally, Marxism has typical characteristics of an ideology, ideologies are the whole of suggestions, which are advanced for partial explanations about the ontological realm and which cover these explanations as a whole by widening their domains of application. The followers of Marx; F.Engels, RXuxemburg, V.I.Lenin, L.Trotsky, E.Mandel constructed Marxism with using the same methods as a model which explain human beings, society and their history. However, this is not the only possible critisizm of Marx. In this work, we named this first approach to Marx as“Methodological Ortodox Marxism”. (MOM) MOMs most important paint which differenciate it from other views of Marxism is that; it is constructed by taking reference the fundamental principles of Marx. The second approach of Marxism is“Practical Comprehensive Marxism”which is an explaning model of socialist society that is tried to be constructed by the USSR goverment with the revolution occured in 1917 in Russia. The only legal and ruling party (USSR Communist Party) of this country named all its practices as Marxism. Thus, Marxism turned to a state ideology. This also brought the necessity of explaining the new movements by using the ideas of Marx. Although Marx said that the state is a repressive apparatus of the dominant class and the state can't occur in socialist society; the rulers of the USSR, named the powerful state apparatus as“socialist.”The rulers of the USSR communist party advocated that their praties were not a new model of Marxism but they were applying fundamental and original views of Marx. They evaluated all new movements which Marx didn't predict, according to the“Practical Comprehensive Marxism”