Marksizm ve devlet ilişkisi: Dünyadaki uygulamalar ve günümüzdeki Marksist devlet tartışmaları
Marxism and state relations: Applications in the world and contemporary Marxist state discussions
  1. Tez No: 480265
  2. Yazar: HASAN UYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Marksizm ve devlet ilişkisi, Marx'ın ölümünden bugüne süren devlet tartışmalarının ve Marksizm'de devletin nereye oturtulacağı sorunu/sorusu üzerinden temellenmiştir. Marx, yaşamı boyunca devleti bir takım genel ilkelerle tanımlamasına rağmen son kertede devlete ilişkin detaylı bir inceleme yap(a)mamıştır. Dolayıyla Marx'ın tanımlamasında ortadan kaldırılacağı tezi, devleti çözümleme aşamasında muamma da bırakmıştır. Bu çalışmada temel amaç ise, Marx'ın çözümle(ye)mediği devlet tartışmalarının, daha tutarlı bir bütüncüllük sağlaması amacıyla ele alınıp incelenmesi gerekliliği üzerinde meydana getirilmeye çalışılacaktır. Bu çerçevede Marx ve Engels'in görüşleri; bu görüşler doğrultusunda Marksist devlet çabaları olan SSCB ve Çin örnekleri ve günümüz tartışmalarının yoğunluğunda Marksist bir devletin kendi tezleriyle paradoks yaratıp yaratmadığı açıklanacaktır. Anahtar Kelimeler Marksizm, Devlet, Proletarya, Burjuva, Sivil Toplum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Marxism and state relations are based on the controversial state debate that has taken place since Marx's death, and on the question of where the state will sit in Marxism. Although Marx described the state as a set of general principles throughout his life, he did not conduct a detailed examination of the last state of the intellect. Therefore, the thesis to be abolished in Marx's definition has also left the enigma in the phase of solution of the state. The main aim of this study is to try to overcome the necessity of Marx's discussion of the mediating state debate in order to ensure a more consistent integrity. The views of Marx and Engels in this framework; In the direction of these views, the Marxist state struggles of the USSR and China, and the intensification of contemporary debates, will explain whether a Marxist state created paradox with its own thesis. Key Words Marxism, State, Proletariat, Bourgeois, Civil Society.