Kronik lenfositik lösemi ve multipl miyelom hastalarında beslenmedurumunun malnütrisyon varlığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of nutritional status on the presence of malnutrition and quality of life in patients with chronic lymphocytic leukemia and multiple myeloma
  1. Tez No: 1003260
  2. Yazar: FEYZANUR TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Hematoloji, Beslenme ve Diyetetik, Internal diseases, Hematology, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme (iç Hastalıkları) Bilim Dalı
Özet
Hematolojik maligniteler, hastaların beslenme durumunu ve günlük yaşam aktivitelerini önemli ölçüde etkileyen kronik hastalıklardır. Bu nedenle bu hasta grubunda malnütrisyon riskinin değerlendirilmesi ve yaşam kalitesinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, kronik lenfositik lösemi (KLL) ve multipl miyelom (MM) tanılı bireylerde beslenme durumu, malnütrisyon riski ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma, Haziran 2025 – Eylül 2025 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin hematoloji kliniğinde yürütülmüş ve 87 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan araştırma için veriler genel bilgiler formu, Beslenme Risk Tarama Aracı (NRS-2002), Besin Tüketim Sıklığı formu, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30) ve ECOG performans skalası kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t testi, Mann–Whitney U testi, Kruskal–Wallis testi, Ki-kare testi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda malnütrisyon riski, MM hastalarında KLL hastalarına kıyasla daha yüksek saptanmış ve malnütrisyon riski yaşam kalitesi ile ilişkili bulunmuştur (p<0,05). Malnütrisyon riski olan bireylerde EORTC QLQ-C30 fonksiyonel durum ve genel iyilik hali skorlarının daha düşük, semptom skorlarının ise daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0,05). Sonuç olarak, hematolojik maligniteli bireylerde beslenme durumunun yaşam kalitesi ve fonksiyonel kapasite üzerinde önemli bir belirleyiciliği olduğu görülmektedir. Bu sebeple bu hasta grubunda düzenli beslenme taramalarının yapılması ve erken dönemde kişiye özel beslenme müdahalelerinin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hematological malignancies are chronic diseases that significantly affect patients' nutritional status and daily living activities. Therefore, assessing malnutrition risk and determining the quality of life in this patient group is of great importance. This study aims to investigate the relationship between nutritional status, malnutrition risk, and quality of life in individuals diagnosed with chronic lymphocytic leukemia (CLL) and multiple myeloma (MM). The study was conducted between June 2025 and September 2025 in the hematology clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital, with a total of 87 participants. This descriptive and cross-sectional study collected data using the general information form, the Nutritional Risk Screening Tool (NRS-2002), the Food Frequency Questionnaire, the European Organisation for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Questionnaire (EORTC QLQ-C30), and the ECOG performance scale. Statistical analyses included descriptive statistics, Independent Samples t-test, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis test, Chi-square test, and Spearman correlation coefficient. The results indicated that malnutrition risk was higher in MM patients compared to those with CLL, and malnutrition risk was found to be associated with quality of life (p<0.05). Individuals with a risk of malnutrition had lower EORTC QLQ-C30 functional status and global health scores, while their symptom scores were higher (p < 0.05). In conclusion, nutritional status appears to be an important determinant of quality of life and functional capacity in individuals with hematological malignancies. Therefore, regular nutritional screening and early, individualized nutritional interventions are recommended for this patient group.