Kavram haritalarının erişi ve kalıcılığa etkisi
The Effect of the concept maps for achievement and continuality
- Tez No: 100327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BANU YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı ilköğretim 5. Sınıf Fen Bilgisi, "Madde ve Enerji** ünitesinin işlenişi sırasında öğrencilerin yaptıkları kavram haritalannırverişi ve kalıcılığa etkisini incelemektir. Bu nedenle deneysel bir çalışma yapılmıştır. Veri toplama aracı, araştırmacı tarafında hazırlanmıştır, öğrencilerin erişi düzeyi ile bilginin kalıcılığını ölçmek için ön test, son test ve kalıcılık testi uygulanmıştır. Grupları denkleştirmek için, Robert B. Sund'un Piaget'in zihinsel gelişim ilkelerine dayanarak geliştirdiği somut işlemler dönemi testi - Türkçe'ye uyarlanarak- kullanılmıştır. Somut işlemler testi Ankara Mamak İlköğretim Okulunun S/A sınıfında bulunan 31 öğrenci ve S/B sınıfında bulunan 33 öğrenci ile Ankara Çubuk Cumhuriyet İlköğretim okulunun S/A sınıfından 36 öğrenci ve S/C sınıfından 37 Öğrenciye uygulanmıştır. Uygulamada ekle edilen puanların eşleştirilmesi sonucunda Mamak İlköğretim okulundan 30 öğrenci ve Cumhuriyet ilköğretim okulundan 30 öğrenci olmak üzere 60 öğrenci araştırmanın denekleri olarak belirlenmiştir. Ankara Mamak ilköğretim okulu Müfredat Laboratuvar Okulu olduğundan deney grubu olarak, Ankara Çubuk Cumhuriyet İlköğretim Okulu da kontrol grubu olarak seçilmiştir. Ön test, son test ve kalıcılık testinden elde edilen veriler bilgisayarda SPSS programında analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının kendi içlerinde ön test, son test ve kalıcılık testlerinden elde ettikleri verileri analiz etmek amacıyla, bağımlı gruplarda t testi, gruplar arasındaki başarı düzeyini analiz etmek amacıyla, bağımsız gruplarda t testi yöntemi uygulanarak smanmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak da oc: 0.0S alınmıştır.Araştırma sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. a. Kodlanan bilgiler düzeyinde, deney grubunun erişisi, kontrol grubunun erişisinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. b. İşlenen bilgiler düzeyinde, deney grubunun erişisi, kontrol grubunun erişisinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. c. Toplam bilgiler düzeyinde, deney grubunun erişisi, kontrol grubunun erişisinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. 2. a. Deney grubunun kodlanan bilgiler kalıcılık düzeyi, kontrol grubunun kodlanan bilgiler kalıcılık düzeyinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. b. Deney grubunun işlenen bilgiler kalıcılık düzeyi, kontrol grubunun işlenen bilgiler kalıcılık düzeyinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. c. Deney grubunun toplam bilgiler kalıcılık düzeyi, kontrol grubunun toplam bilgiler kalıcılık düzeyinden anlamlı derecede yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
üi ABSTRACT The aim of this study is to ascertain the impact of concept maps bay achievement and continuality level, which were performed by 5 th grade students of Science class in“Matter and Energy”lesson. That is why, an experimental study was realized Data collection instruments were developed by the researcher herself. A pre-test, post-test and continuality test were administered to measure the achievement level and the permanency of the knowledge. The Robert B. Sund's Concrete-Operational Reasoning Test which was based on Piaget's mental development principles was used in Turkish version to balance the groups. The Concrete-Operational Reasoning Test was administered to the following students: 31 students in 5/A and 33 students in 5/B of Ankara Mamak Primary Education School, 36 students in S/A and 37 students in 5/C of Ankara Çubuk Cumhuriyet Primary education school. At the end of the watching the points collected as a result of the application, totally 60 students, 30 from Mamak Primary Education School and 30 from Ankara Çubuk Cumhuriyet Primary Education School, were determined as the subject of this research study. Ankara Mamak Primary Education School was selected as experiment group since it is a Curriculum Laboratory School, and Ankara Çubuk Cumhuriyet Primary Education School, was selected as control group. The data from pre-test, post-test and continuality test were analyzed by usunig SPSS package program. To analyze the achievement of experiment and control groups in themselves by their pre-test, post-test and continuality test findings, the t-test was used in dependent groups and again in independent groups, oc: 0.05 was used as the level of meaningfulness.w The findings of this study are as follows: 1. a. For the coded knowledge level, the achievement of the experimental group is significantly higher than that of the control group. b. For the processional knowledge level, the achievement of the experimental group is significantly higher than that of the control group. c. For the total knowledge level, the achievement of the experimental group is significantly higher than that of the control group. 2. a. Coded knowledge permanence level is significantly higher for the experimental group than for the control group. b.Processional knowledge permanence level is significantly higher for the experimental group man for the control group. c. Total knowledge permanence level is significantly higher for the experimental group than for the control group.