Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda ileri glikasyon son ürünlerinin diyetle alımı ile serum düzeyleri ve inflamatuvar parametreler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Assessment of the relationship between dietary advanced glycation end products (AGE) intake and serum age and inflammatory parameters in women with Polycystic Ovary Syndrome
  1. Tez No: 1003305
  2. Yazar: MERVE YURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÖKMEN ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS), üreme çağındaki kadınlarda görülen, hormonal dengesizlik, menstrual düzensizlik ve polikistik over görünümü ile karakterize yaygın bir endokrin bozukluktur. Araştırmalar diyetle ileri glikasyon son ürünleri (AGE) alımının ve serum AGE düzeylerinin yüksek olmasının, PKOS'da hem üreme hem de metabolik işlev bozuklukları ile ilişkili olabileceğini vurgulamaktadır. Bu çalışma sigara kullanmayan, yaş ve beden kütle indeksi (BKİ) açısından benzer olan PKOS'lu ve sağlıklı kadınlarda diyetle AGE (dAGE) alımları, inflamatuvar parametreleri, serum AGE düzeyleri ve antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. PKOS'lu kadınlarda metilglioksal (MGO) düzeyini değerlendiren çalışma sayısı sınırlı olduğundan, çalışmanın bir diğer amacı PKOS'lu kadınlarda MGO düzeyininin değerlendirilmesidir. Çalışmanın vaka grubunu (n=43), 2003 Rotterdam kriterlerine göre jinekolog tarafından PKOS tanısı konmuş ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Sağlıklı Yaşam Merkezi'ne yönlendirilmiş hastalar oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise vaka grubuna yaş ve BKI olarak benzer, PKOS hastalığını destekleyen klinik şikayet ve bulgusu olmayan, normal menstruel siklusa (28-32 gün aralığında) sahip kadınlardan (n=44) oluşmaktadır. Bireylerin beslenme durumları 200 adet besinin yer aldığı son bir aya ait besin tüketim sıklığı anketi ile değerlendirilmiştir. Ankette tüketilen besinin miktarı, tüketim sıklığı ve pişirme yöntemlerine ilişkin bilgiler sorgulanmıştır. Besin tüketim sıklığı anket verilerine göre bireylerin günlük dAGE, N-karboksimetil lizin (KML), Nε-karboksi-etil-lizin (CEL) ve metilglioksal-türevli hidroimidazolon-1 (MG-H1) alımları hesaplanmıştır. Ayrıca bireylerin serum KML, ileri glikasyon son ürünleri için çözünür reseptör (sRAGE) ve metilglikoksal (MGO), tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) ve yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) belirteçleri incelenmiştir. dAGE, serum KML, sRAGE, KML/sRAGE ve MGO değişkenlerin tanısal performansı ROC eğrisi analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. PKOS grubunda günlük diyetle AGE alımı (13191,05±3360,12 kU/gün), kontrol grubuna göre (11740,28±2940,61 kU/gün) yüksek bulunmuştur (p=0,035). Serum KML/sRAGE oranı ise PKOS grubunda (413,94±1114,79) kontrol grubuna (143,24±124,71) göre yüksek bulunmuştur (p=0,002). PKOS gelişim riski ile ilişkili olabilecek diyetle AGE alımı, serum KML ve KML/sRAGE düzeyleri için belirlenen kesim noktaları sırasıyla; 11359.06 kU/gün, 417,50 ng/mL ve 140.91 ng/mL olarak belirlenmiştir. Serum AGE düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi, PKOS ile ilişkili sağlık risklerini azaltabilir. Ayrıca, PKOS hastalarında diyetle alınan AGE miktarını azaltmak için, kuru ısı ile pişirme yöntemleri yerine buharda pişirme, haşlama, suya batırarak pişirme veya az su ile kaynatma yöntemlerini kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a common endocrine disorder in women of reproductive age, characterized by hormonal imbalance, menstrual irregularities, and the appearance of polycystic ovaries. Research emphasizes that dietary intake of advanced glycation end products (AGEs) and high serum AGE levels may be associated with both reproductive and metabolic dysfunction in PCOS. This study was conducted to investigate the relationship between dietary AGE (dAGE) intake, inflammatory parameters, serum AGE levels, and anthropometric measurements in non-smoking women with similar age and body mass index (BMI) and healthy women with PCOS. Since the number of studies evaluating methylglyoxal (MGO) levels in women with PCOS is limited, another aim of this study was to assess MGO levels in women with PCOS. The study group (n=43) consisted of patients diagnosed with PCOS by a gynecologist according to the 2003 Rotterdam criteria and referred to the Eastern Mediterranean University Healthy Living Center. The control group consisted of women (n=44) with age and BMI similar to the case group, no clinical complaints or findings supporting PCOS, and normal menstrual cycles (between 28-32 days). Nutritional status was assessed using a food frequency questionnaire covering 200 foods consumed over the past month. The questionnaire inquired about the quantity of food consumed, frequency of consumption, and cooking methods. Based on the food frequency questionnaire data, daily intake of dAGE, N-carboxymethyl lysine (CML), Nε-carboxyethyl lysine (CEL), and methylglyoxal-derived hydroimidazolone-1 (MG-H1) was calculated. Additionally, serum CML, soluble receptor for advanced glycation end products (sRAGE), methylglyoxal (MGO), tumor necrosis factor alpha (TNF-α), and high-sensitivity C-reactive protein (hs-CRP) markers were examined. The diagnostic performance of dAGE, serum CML, sRAGE, CML/sRAGE, and MGO variables was evaluated using ROC curve analysis. Daily dietary AGE intake (13191.05±3360.12 kU/day) was found to be higher in the PCOS group compared to the control group (11740.28±2940.61 kU/day) (p=0.035). The serum CML/sRAGE ratio was also found to be higher in the PCOS group (413.94±1114.79) compared to the control group (143.24±124.71) (p=0.002). The cutoff points determined for dietary AGE intake, serum CML, and CML/sRAGE levels, which may be associated with the risk of developing PCOS, were 11359.06 kU/day, 417.50 ng/mL, and 140.91 ng/mL, respectively. Regular monitoring of serum AGE levels can reduce health risks associated with PCOS. Additionally, to reduce dietary AGE intake in PCOS patients, it is recommended to use cooking methods such as steaming, boiling, simmering, or simmering with minimal water instead of dry heat cooking methods.