Rekreatif bir faaliyet olarak düzenli yapılan tenis egzersizlerinin psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of regular tennis exercises as a recreational activity on psychological well-being
- Tez No: 1003304
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışmaya rekreatif amaçlı olarak tenis sporuna katılımın psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alan tenis kortlarında rekreatif amaçlı olarak tenis egzersiz programına katılan 50 yetişkin birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireyler altı hafta boyunca düzenli olarak tenis egzersiz programına katılmıştır. Katılımcıların çalışma öncesi ve sonrasında psikolojik iyi oluş düzeylerinin belirlenmesinde“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre dağılımları ise kişisel bilgi formu ile belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki farklılığın belirlenmesinde SPSS 25.0 programında Paired Samples T test analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda katılımcıların ön-son test psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur (p<0.05). Bunun yanında katılımcıların psikolojik iyi oluş düzeylerinin yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, yetişkin bireylere uygulanan altı haftalık tenis egzersizinin psikolojik iyi oluş düzeyini geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of recreational tennis participation on psychological well-being. A total of 50 adult participants took part in the study by engaging in a recreational tennis exercise program at tennis courts located in Tarsus, Mersin. The participants attended the program regularly for six weeks. The“Psychological Well-Being Scale”was employed to assess the psychological well being levels of the participants before and after the intervention, while demographic information such as age groups and gender was collected through a personal information form. To determine the differences in participants' psychological well being levels, a Paired Samples T-Test was conducted using SPSS 25.0. The results revealed a statistically significant difference between the pre- and post-test psychological well-being levels of the participants (p < 0.05). Additionally, psychological well-being levels were found to differ significantly according to participants' age groups and gender (p < 0.05). In conclusion, it can be stated that the six-week recreational tennis program improved the psychological well-being of adult individuals.