Grup fitness egzersizlerinde geleneksel ve yabancı sözlü müziğin psikolojik performansa etkisinin araştırılması
An investigation into the effects of traditional and foreign music on psychological performance in group fitness exercise
- Tez No: 1003312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA BAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel Türk sözlü müziği ve İngilizce yabancı sözlü müziğin grup fitness antrenmanı üzerindeki psikolojik ve fizyolojik etkilerini belirlemektir. Bu doğrultuda müziğin katılımcıların ruh hali, motivasyonu, egzersizden alınan keyif, algılanan zorluk düzeyi ve egzersize fizyolojik tepkileri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma çapraz tasarımlı deneysel–karşılaştırmalı bir analiz olarak planlanmıştır. Çalışmaya haftada en az üç kez egzersiz yapan ve başlangıç düzeyinde (A1–A2) İngilizce konuşabilen, yaş ortalaması 21,20 ± 2,04 yıl olan 20 sağlıklı erkek üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcılar rastgele iki gruba ayrılmış ve Türkçe veya İngilizce sözlü müzik eşliğinde iki ayrı 30 dakikalık seansa katılmıştır. Kullanılan müziklerin temposu 130 atım/dakika olarak belirlenmiştir. Veriler, Brunel Ruh Hali Ölçeği (BRUMS), Borg Algılanan Zorluk Ölçeği (RPE), motivasyon ölçeği, egzersizden alınan keyif ölçeği ve Polar H9 kalp atım hızı monitörü aracılığıyla toplanmıştır. Sürekli değişkenler eşleştirilmiş örneklem t-testi ile analiz edilmiş; ruh hali değişkenlerinin karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmış ve çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi uygulanmıştır. Bulgulara göre, Türkçe ve İngilizce sözlü müzik koşulları arasında kalp atım hızı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Buna karşın Türkçe sözlü müzik eşliğinde yapılan egzersizlerde motivasyon, egzersizden alınan keyif ve algılanan zindelik düzeylerinin İngilizce sözlü müziğe kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05; p<0,001). Algılanan zorluk düzeyi Türkçe müzik koşulunda daha yüksek bulunmuş ve iki müzik koşulu arasında anlamlı fark saptanmıştır (p<0,05). Ruh hali değişkenleri incelendiğinde, her iki müzik koşulunda da egzersiz sonrası bazı alt boyutlarda anlamlı değişimler gözlenmiştir. Ancak müzik koşulları doğrudan karşılaştırıldığında, Bonferroni düzeltmesi sonrasında yalnızca yorgunluk değişkeninde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, müzik dili fizyolojik yanıtlar üzerinde belirleyici bir etki göstermemiş; ancak psikolojik ve duyuşsal değişkenler üzerinde anlamlı etkiler oluşturmuştur. Özellikle ana dilde (Türkçe) sözlü müzik eşliğinde yapılan egzersizin motivasyon ve keyif düzeylerini artırmada daha etkili olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, grup fitness uygulamalarında müzik seçiminin katılımcıların egzersiz deneyimini ve psikolojik tepkilerini etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler Geleneksel müzik, yabancı müzik, psikolojik performans, grup fitness egzersizleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the psychological and physiological effects of traditional Turkish lyrical music and English foreign lyrical music during group fitness training. Accordingly, the effects of music on participants' mood states, motivation, exercise enjoyment, perceived exertion, and physiological responses were examined. The study was designed as a cross-over experimental comparative analysis. A total of 20 healthy male university students (mean age = 21.20 ± 2.04 years), who exercised at least three times per week and had beginner-level English proficiency (A1–A2), were included in the study. Participants were randomly assigned to two conditions and completed two separate 30-minute exercise sessions accompanied by either Turkish or English lyrical music. The tempo of the selected songs was standardized at 130 beats per minute. Data were collected using the Brunel Mood Scale (BRUMS), Borg Rating of Perceived Exertion Scale (RPE), a motivation scale, an exercise enjoyment scale, and the Polar H9 heart rate monitor. Continuous variables were analyzed using paired-samples t-tests, while the Wilcoxon Signed-Rank Test was employed for mood state comparisons. The Bonferroni correction method was applied to control for Type I error in multiple comparisons. The findings indicated that there was no statistically significant difference between Turkish and English lyrical music conditions in terms of heart rate (p > 0.05). However, exercise sessions accompanied by Turkish lyrical music resulted in significantly higher levels of motivation, exercise enjoyment, and perceived vitality compared to English lyrical music (p < 0.05; p < 0.001). Perceived exertion was also significantly higher in the Turkish music condition (p < 0.05). Regarding mood states, significant pre–post changes were observed in certain sub-dimensions under both music conditions. Nevertheless, when the two music conditions were directly compared, only the fatigue variable remained significantly different after Bonferroni correction. In conclusion, while the language of the music did not significantly influence physiological responses, it had a meaningful impact on psychological and affective variables. Exercising with music in the participants' native language (Turkish) was found to enhance motivation and enjoyment levels more effectively than exercising with English lyrical music. These findings suggest that music selection, particularly in terms of language, may play an important role in shaping the psychological experience of individuals during group fitness training. Keywords Traditional music, foreign music, psychological performance, group fitness exerci