İki farklı yüksek şiddetli interval antrenman metodunun basketbol şut performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of two different high intensity interval training methods on basketball shooting performance
- Tez No: 1003311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA BAYTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, iki farklı yüksek şiddetli interval antrenman (YŞAA) metodunun sekiz haftalık bir uygulama süreci sonunda basketbolcuların şut performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, basketbolun yüksek tempolu ve karmaşık yapısı içerisinde şut performansının yalnızca teknik bir beceri değil; aynı zamanda fiziksel, fizyolojik ve bilişsel süreçlerin etkileşimiyle ortaya çıkan çok boyutlu bir performans göstergesi olduğu varsayımına dayanmaktadır. Bu doğrultuda, antrenman öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerle sporcuların performans düzeylerindeki değişimler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmada deneysel araştırma modeli kullanılmış ve gönüllü basketbolculardan oluşan örneklem grubu iki farklı YŞAA protokolüne tabi tutulmuştur. Uygulanan antrenman programları, basketbola özgü maç temposunu yansıtacak şekilde planlanmış; sporcuların anaerobik dayanıklılık, kas kuvveti, motor kontrol ve mental odaklanma düzeylerini etkileyecek biçimde yapılandırılmıştır. Şut performansı, belirlenen standart test protokolleri aracılığıyla nicel olarak değerlendirilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, her iki YŞAA metodunun da basketbol şut performansı üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, uygulanan antrenman protokollerinden birinin şut isabet oranları açısından daha istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelişim sağladığı belirlenmiştir. Antrenman türü ile şut performansı artışı arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmış ve bu bulgular literatürdeki benzer çalışmalarla tutarlılık göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, kondisyonel gelişimin yalnızca fiziksel kapasiteyle sınırlı kalmadığını; dikkat, karar verme ve stres yönetimi gibi bilişsel faktörler aracılığıyla da şut performansını etkilediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, basketbolda performans artırıcı antrenman planlamalarının yalnızca dayanıklılık veya kuvvet gelişimine odaklanmaması gerektiğini; teknik performansın korunması ve geliştirilmesi için fiziksel ve zihinsel bileşenleri birlikte içeren bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma bulgularının, antrenörler ve spor bilimciler için basketbola özgü antrenman programlarının planlanmasına yönelik önemli katkılar sunacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of two different high-intensity interval training (HIIT) methods on basketball shooting performance following an eight-week training intervention. The research is grounded in the assumption that shooting performance in basketball is not merely a technical skill, but a multidimensional performance outcome shaped by the interaction of physical, physiological, and cognitive processes. Accordingly, changes in performance levels were examined through comparative analyses of pre-test and post-test measurements. An experimental research design was employed, and volunteer basketball players were assigned to two distinct HIIT protocols. The training programs were structured to reflect basketball-specific game demands and were designed to influence anaerobic endurance, muscular strength, motor control, and mental focus. Shooting performance was quantitatively assessed using standardized testing procedures, and the collected data were analyzed using appropriate statistical methods. The findings revealed that both HIIT methods produced significant and positive effects on basketball shooting performance. However, one training protocol demonstrated more consistent and sustainable improvements in shooting accuracy. The statistical differences observed between training methods were found to be significant and consistent with findings reported in the relevant literature. Furthermore, the results indicate that improvements in physical conditioning are not limited to physiological adaptations alone, but are also mediated by cognitive factors such as attention, decision-making, and stress regulation. In conclusion, the study highlights the importance of adopting a holistic approach to performance-enhancing training programs in basketball. Rather than focusing solely on strength or endurance development, training interventions should integrate physical and cognitive components to support the maintenance and enhancement of technical performance under high-intensity conditions. The findings of this research are expected to provide valuable insights for coaches and sports scientists involved in basketball training and performance optimization.