Instagram influencer algısının marka denkliği ve satın alma niyeti üzerindeki etkisinde fiyat algısının rolü
The role of price perception in the effect of Instagram influencer perception on brand equity and purchase intention
- Tez No: 1003340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Instagram influencer'larının algılanan güvenilirlik, çekicilik ve uzmanlık boyutlarının tüketici temelli marka denkliği (CBBE) ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemek ve bununla birlikte fiyat algısı ve marka denkliğinin bu ilişkiler üzerindeki moderatör rolünü test etmektir. Araştırma, nicel yöntemle gerçekleştirilmiş olup veriler çevrim içi anket formu aracılığıyla 487 katılımcıdan toplanmıştır. Araştırmanın hedef kitlesi, Instagram platformunda influencer'ları takip eden ve geçmişte çevrim içi alışveriş deneyimi olan sosyal medya kullanıcılarından oluşmaktadır. Ölçekler, daha önce güvenilirliği ve geçerliliği literatürde kanıtlanmış olan çalışmalardan uyarlanarak Türkçe'ye uyarlanmıştır. Sonuçlar, influencer algısının güvenilirlik ve çekicilik boyutlarının satın alma niyetini doğrudan ve anlamlı biçimde etkilediğini gösterirken; uzmanlık boyutunun anlamlı bir etki göstermediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte influencer algısının her bir alt boyutunun CBBE bileşenlerini pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Tüketici temelli marka denkliğinin satın alma niyeti üzerinde güçlü bir etkiye sahip olması, influencer algısının satın alma niyetine yalnızca doğrudan değil marka denkliği üzerinden dolaylı olarak da etkileyebileceğini göstermektedir. Analiz sonuçları, fiyat algısının belirli ilişkilerde moderatör olarak etkili olduğunu ve fiyatın adil bulunduğu durumlarda influencer etkisinin artırdığını ortaya koymaktadır. Buna karşın marka denkliği boyutlarının moderatör etkilerinin çoğu desteklenmemiştir. Bu yönüyle çalışma, influencer pazarlamasını marka denkliği, fiyat algısı ve satın alma niyeti üzerinden inceleyerek hem teorik hem de uygulamalı katkı sunarak dijital pazarlama alanına yeni bir bakış açısı kazandırmakta ve literatüre bütüncül bir model önerisi getirmektedir. Ayrıca işletmeler açısından influencer seçiminde güvenilirlik, çekicilik ve fiyat algısının rolüne dair değerli pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effects of Instagram influencers' perceived trustworthiness, attractiveness, and expertise on consumer-based brand equity (CBBE) and purchase intention, as well as to test the moderating roles of price perception and brand equity within these relationships. The research was conducted using a quantitative method, and data were collected through an online survey administered to 487 participants. The target group consisted of social media users who follow influencers on Instagram and have prior experience with online shopping. The measurement scales were adapted into Turkish from previously validated and widely used instruments in the literature. The findings indicate that the trustworthiness and attractiveness dimensions of influencer perception have direct and significant effects on purchase intention, whereas the expertise dimension does not. However, each sub-dimension of influencer perception was found to positively influence the components of CBBE. The strong effect of consumer-based brand equity on purchase intention suggests that influencer perception may influence purchase intention not only directly but also indirectly through brand equity. The analysis also reveals that price perception serves as a moderator in certain relationships and that influencer effects are strengthened when prices are perceived as fair. Conversely, most moderating effects of brand equity dimensions were not supported. In this respect, the study contributes both theoretically and practically by examining influencer marketing through the lens of brand equity, price perception, and purchase intention, thereby offering a holistic model to the digital marketing literature. It also provides valuable practical insights for businesses regarding the importance of trustworthiness, attractiveness, and price perception in influencer selection.