Instagram fenomenlerinin kadınların güzellik algısına etkisi hakkında bir araştırma
A study on the effect of instagram phenomena on women's perception of beauty
- Tez No: 973677
- Danışmanlar: DR. ELİF SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
Özet
Instagram, bugünün dünyasında popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bu platformun popülerleşmesi ile beraber, paylaşımları ile dikkat çeken, takipçileri üzerinde etki sahibi olan ve influencer olarak adlandırılan kişiler ortaya çıkmıştır. Takip edilen hesaplar ve kişiler, kimi zaman bireylerin yaşamlarının bir parçası haline gelmektedir. Sosyal medyanın günlük yaşam pratiklerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmesiyle birlikte, toplumsal yaşam üzerinde dönüştürücü bir etki yarattığı gözlemlenmektedir. Bu durum, yalnızca yeni bir iletişim biçiminin ortaya çıkmasına zemin hazırlamakla kalmamakta, aynı zamanda kültürel, sosyal ve psikolojik düzeylerde de çeşitli yansımalar doğurmaktadır. Bu doğrultuda Instagram'da oluşan güzellik söylemi, influencer paylaşımları ve takipçi tepkileri ile araştırmaya alınmıştır. Farklı yaş gruplarından pek çok kişinin, medyada sunulan güzel olma standartlarından etkilendiği çeşitli araştırmalarda gösterilmekte, bu konuda kimi sosyal sorumluluk projeleri de yapılmaktadır. Instagram influencerlarını takip eden ve onların sunduğu“mükemmel”görüntülere özenerek, kendilerini gerçek hayattaki görünüşlerinden farklı algılayan, kötü hisseden, bu sebeple filtrelere, fotoğraf düzenleme uygulamalarına, makyaj tekniklerine, estetik ameliyatlara başvurarak, Instagram influencerlarının da bir parçası ve güçlendiricisi olduğu hakim“güzellik standartlarına”uyum sağlamaya çalışan, bedensel ve ruhsal sağlığın yitimine kadar uzanabilen sorunlar yaşayan kişiler hakkında çeşitli görüşler bulunmaktadır. Tez çalışması kapsamında 500.000'den fazla takipçiye sahip, güzellik konulu Türkçe içerikler sunan beş influencer hesabı amaçlı örneklem olarak belirlenmiş, inceleme birimleri olarak belirlenen post ve post'lara gelen yorumlar v üzerinde yapılan araştırmayla; Instagram 'da oluşan güzellik söylemini anlamak ve yorumlamak için influencer paylaşımları ve takipçi tepkisi; nitel araştırma yaklaşımı ile betimleyici ve yorumlayıcı analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar ile organik içerikler, reklam içerikleri ve marka iş birliği içeriklerinin takipçilerin güzellik algılarına etkilerinin farklılaştığını göstermektedir. Araştırma, Instagram influencerlarının güzellik anlayışını nasıl şekillendirdiğini, takipçilerinin estetik tercihlerini, beden algısını, öz saygılarını nasıl etkilediğini irdelemektedir. Bu irdelemeyi yaparken takipçileri pasif değil, aktif olarak ele alan, aktif izleyici teorisinden yararlanır. Bu teoriye göre izleyiciler, medyada sunulan içerikleri yalnızca tüketmekle kalmaz, aynı zamanda yorumlar, paylaşımlar ve etkileşimlerle içerik üretiminin ve anlamlandırmanın bir parçası hâline gelir (Livingstone, 1998; Ang, 1991). Araştırmada bu teori, takipçilerin Instagram içerikleri üzerinden oluşan güzellik algısını nasıl içselleştirdiğini ve kendi davranışlarına nasıl yansıttığını anlamak için bir rehber işlevi görmüştür. Yaratılan güzellik algısı hakkında Türkçe literatürde nadir çalışma bulunduğundan güzellik algısının oluşum süreci ve ilgili davranışlara etkisi bakımından derinlikli bilgi sahibi olmak adına yapılan çalışma oldukça önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Instagram has emerged as one of the most widely used social media platforms globally, particularly among young women. With the popularization of these platforms, people who attract attention with their posts, have an impact on their followers and are called influencers have emerged. The accounts and people followed sometimes become a part of individuals' lives. It is observed that it has a transformative effect on life. This situation not only paves the way for the emergence of a new form of communication, but also creates various reflections on cultural, social and psychological levels. Empirical studies demonstrate that individuals across various age groups are influenced by the beauty standards propagated through media, prompting initiatives aimed at raising social awareness on this issue. Those who follow Instagram phenomena and emulate the“perfect”images they present, perceive themselves differently from their real-life appearances, feel bad, and therefore resort to filters, photo editing applications, makeup techniques, plastic surgeries. There are various opinions about people who try to adapt to the dominant“beauty standards”, which Instagram influencers are a part of and a force for, and who experience problems that can extend to the loss of physical and mental health. Within the scope of the thesis study, five influencer accounts with more than 500,000 followers, who provide Turkish content on the subject of beauty, were determined as a sample, and with the research conducted on the posts and comments received on the posts, which were determined as the units of examination; Influencer posts and follower reactions were examined using a qualitative research approach and descriptive and interpretative analysis methods to understand the beauty discourse on Instagram. This study was produced from an ongoing thesis. The findings reveal vii significant differences in how organic content, sponsored posts and brand collaborations affect followers' perceptions of beauty differently. The research examines how Instagram influencers shape the perception of beauty and influence their followers' aesthetic preferences, body image, and self-esteem. This analysis utilizes active audience theory, which considers followers as active rather than passive. According to this theory, viewers not only consume media content but also become part of its production and meaning making through comments, shares, and interactions (Livingstone, 1998; Ang, 1991). In this research, this theory serves as a guide to understanding how followers internalize the perception of beauty generated through Instagram content and how it is reflected in their own behavior. Given the limited number of studies in the Turkish literature on the perception of beauty created, this study is crucial for gaining in-depth knowledge of the formation process of beauty perception and its impact on related behaviors.