Risk sermayesi yatırım ortaklığı ve sermaye piyasaları üzerindeki rolü ve önemi
The Venture capital company and its role and importance over the capital markets
  1. Tez No: 100335
  2. Yazar: AYŞE ARTUKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
11 ÖZET Kısaca verimlilik artışı olarak ifade edilen teknolojik gelişme ve bu teknolojiyi uygulayacak girişimcilik faaliyeti ve sermaye gibi faktörler gelişmekte olan ülkelerde en önemli unsurlardır. Ayrıca küreselleşen dünya ekonomisinde rekabetin odak noktalarından biri teknolojik yeniliktir. Yeni fikir ve teknolojik yenilikleri destekleyen Risk Sermayesi yatırımları iyi bir fikre sahip girişimcileri her yönden destekleyerek yepyeni ürünler üretebilen başarılı şirketler yaratan uzun vadeli öz sermaye yatırımlarıdır. Ülke ekonomisine kazandırılan katma değeri yüksek firmalar ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır. Ve böylece o ülke dünya ekonomisinde yerini almaktadır. Yetersiz sermaye kaynaklarının bulunduğu Türkiye'de de küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman ihtiyacının karşılanmasında Risk Sermayesi yatırımları alternatif bir çözüm olarak düşünülebilir. Bu sistemin tam olarak uygulanması durumunda ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır. Ülkemizde en önemli sorunlardan biri olan ve günümüzde daha da büyük boyutlara ulaşan işsizlik ve diğer ekonomik sorunlar bu model sayesinde çözümlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Technological development that's defined as the increase in efficiency in short terms; entrepreneurship that uses this technology and capital are the most important factors in developing countries. Also in the globalization of the world economy; technological improvement is the main point in competition. Venture Capital investments that support new ideas and technological development are long-term investments in share- capital supporting entrepreneurs that have good ideas in every kind and creating successful firms that produce new products. This high valve added firms gained by the national economy have an important role in economic development and this causes the national economy to be apart of world economy. In Turkey where capital sources are insufficient; Venture Capital investments can be thought as an alternative solution to the financial needs of small and medium- size firms. If this system be applied completely and correctly; our economy can get used of it Unemployment, one of the biggest problems in our economy that's increasing from day to day because of the economic instability and other economic problems can be decreased by investments.