Klasik ve modern dans prodüksiyonlarının notasyon ile kaydedilmesi ve sahnelenmesi
Production and recording of the classical and modern balllet work of arts by the notation method
- Tez No: 100339
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. Ç. SEDA ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bale eserlerinin sahneye koyuluşları esnasında gerçekleştirilen, detaylı ekip çalışmalarının incelendiği bu sanat eseri raporunda; eseri sahneye taşıyan ekibin görevleri, sahip olmaları gereken vasıflar ve işbirlikleri, genel hatları ile ele alınmaktadır. Bu çalışma; prodüksiyonun tarih içindeki gelişimini ve yönetmen, dekor- kostüm tasarımcıları, ışık uzmanları, bale sanatçıları, koreolojist ve orkestra elemanlarının işbirliği içinde, sahne üstü ve arkasında yaptıktan çalışmaların incelenmesini kapsamaktadır. Ayrıca, klasik ve modern bale eserlerinin tüm prodüksiyon aşamalarının, Benesh Hareket Notasyonu ile kaydedilmesi, arşivlenmesi ve sahnelenmesinin önemi, örnekler ile sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This report examines the responsibilities, some obligatory qualifications and the cooperation of the team when they perform the works on the stage given by basic principles. It also includes the examination of the detailed team works displayed during the production of the ballet performances. The report not only comprises the development of the production througout history but also the cooperation of the director, setting and costume designers, the light technicians, ballet artists and orchestra members on the behind the stage. Apart from above, the report also presents the samples of the whole steps taken when producing classical and modem ballet work of arts by considering the importance to record, to archive and to produce those works by the Benesh Movement Notation method. MMîâMt İÜ