Ankara ili Etnografya Müzesinde bulunan bindallı örnekleri
Bindallı samples found in the Ethnography Museum of Ankara province
- Tez No: 1003380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KASAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Geçmişten günümüze kadar gelen, özel günlerde giysi olarak tercih edilen bindallıların Türk kültüründe önemli bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde el işçiliğiyle yapılan bindallıların yerine makine işi ile üretilen bindallıların kullanımının daha yaygınlaştığı, el sanatı olan bindallıların kullanım alanının azaldığı ve müzelerde bulunan bindallıların tahrip olmasından dolayı kültürel mirasımız olan sim sırma işi ile işlenmiş bindallı örneklerinin ve bilgilerinin gelecek nesillere aktarılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak Ankara Etnografya müzesinde bulunan bindallıların özelliklerinin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmış ve Ankara Etnografya Müzesi'nde bulunan sim sırma işi ile işlenmiş bindallılar incelenmiştir. Yapılan inceleme beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde incelemenin amacı, önemi, sınırlılıkları, varsayımları ve tezle ilgili tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde müze ve müzecilik kavramları ile müze çeşitleri hakkında genel bilgilere yer verilmiş, etnografya müzeciliğinin önemi ele alınmış ve Ankara Etnografya Müzesi tanıtılmıştır. Ayrıca el sanatlarının tanımı, tarihçesi ve sınıflandırılması üzerinde durulmuş; işlemenin tanımı ve çeşitleri açıklanmış; sim sırma işi işlemeye hazırlık aşamaları ve uygulanan işleme teknikleri detaylandırılmıştır. Bunun yanı sıra Ankara ili hakkında genel bilgilere de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem kısmı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde bilgi formları, bu bilgi formlarında; zemin, işleme, süsleme, kenar temizleme ve astarında kullanılan gereç ve renklerin özellikleri, işleme, süsleme ve kenar süslemelerde kullanılan tekniklerin özellikleri, işlemelerinde kullanılan motiflerin özelliklerine yer verilmiştir. Bilgi formlarındaki bilgilere göre tablolar oluşturulmuş, tablolardan çıkan veriler değerlendirilerek araştırmanın amacında yer alan sorulara cevap bulunarak bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Beşinci bölümde bu sonuçlar değerlendirilerek önerilerde bulunulmuş ve bu konuyla ilgili yapılacak araştırmalara katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bindallı garments, which have been preferred as attire for special occasions from the past to the present, hold an important place in Turkish culture. Today, machine-produced bindallıs have become more widespread than those made with hand craftsmanship. As a result, the use of hand-crafted bindallıs has declined, and the deterioration of bindallıs preserved in museums has made it necessary to pass on examples and knowledge of simsırma embroidered bindallıs—an essential part of our cultural heritage—to future generations. Based on this idea, the study aimed to transmit the characteristics of the bindallıs housed in the Ankara Etnography Museum to future generations. Accordingly, sim-sırma embroidered bindallıs in the Ankara Etnography Museum were examined. The study consists of five chapters. The first chapter includes the purpose, significance, limitations, assumptions of the research, and definitions related to the thesis. The second chapter provides general information about the concepts of museums and museology, as well as types of museums. It discusses the importance of ethnographic museology and introduces the Ankara Etnography Museum. In addition, the definition, history, and classification of handicrafts are addressed; the definition and types of embroidery are explained; and the preparation stages and applied techniques of sim-sırma embroidery are detailed. Furthermore, general information about the province of Ankara is presented. The third chapter explains the research methodology. In the fourth chapter, information forms are presented. These forms include details regarding the characteristics of the ground fabric, embroidery, ornamentation, edge finishing, lining materials, and colors used; the features of the techniques applied in embroidery, ornamentation, and edge decoration; and the characteristics of the motifs used in the embroidery. Based on the information in these forms, tables were created, and the data obtained from the tables were evaluated to answer the research questions stated in the study's objective, leading to certain conclusions. In the fifth chapter, these conclusions are evaluated, and recommendations are offered in an effort to contribute to future research on this subject.