Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon hastalarında 1-dakika otur kalk testinin klinik parametreler ve 6-dakika yürüme testi ile ilişkisi
Relationship between the 1-minute sit-to-stand test and clinical parameters, 6-minute walk test in patients with chronic thromboembolic pulmonary hypertension
  1. Tez No: 1003409
  2. Yazar: BETÜL SENA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Altı dakika yürüme testi (6DYT), Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon (KTEPH) hasta takibinde fiziksel kapasitenin değerlendirilmesi için rutin uygulanan bir egzersiz testidir. Bu çalışmanın amacı, daha önce farklı kronik akciğer hastalıklarında araştırılmış bir dakika otur kalk testinin (one minute sit-to-stand test, 1MSTST) 6DYT ile korelasyonunu ve hastalığın klinik bulguları ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya KTEPH tanısı ile Marmara Üniversitesi Pulmoner Hipertansiyon Polikliniği'nden takipli hastalar dahil edilmiştir. Hastalara 6DYT yanında 1MSTST uygulanmış, EmPHasis-10 skorları ve klinik bilgileri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 62 hastanın ortalama yaşı 54,6±14,0 yıl olup, 35'i (%56,5) kadındı. Medyan altı dakika yürüme mesafesi (6DYM) 403,5 metre (m) (IQR: 333,8–448,5) ve 1MSTST tekrar sayısı 18 (16-21) idi. 1MSTST ile 6DYT arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, iki test arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir korelasyon saptandı. 1MSTST'de elde edilen tekrar sayısı arttıkça, 6DYT'de kat edilen mesafenin de arttığı görüldü r=0,60 (p<0,001). Hastalar uygulanan grişimsel tedaviler açısından alt grup korelasyon analizleri ile değerlendirildiğinde hem pulmoner endarterektomi (PEA) hem de balon pulmoner anjiyoplasti (BPA) alt gruplarında, girişim yapılıp yapılmadığından bağımsız olarak hastaların 1MSTST ile 6DYM arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişki saptandı. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamız, KTEPH hastalarında alt ekstremite fonksiyonel performansını yansıtan 1MSTS testi ile egzersiz kapasitesinin bir göstergesi olan 6DYT arasında orta–iyi düzeyde bir ilişki olduğunu gösteren bu alt grupta yapılmış ilk çalışmadır. Hastaların PEA veya BPA uygulanma durumundan bağımsız olarak, bu tutarlı ilişki devam etmektedir. Bu test kısa sürede sınırlı bir alanda kolay uygulanabilir bir test olarak 6DYT' ye uygun bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The six-minute walk test (6MWT) is a routinely applied exercise test for evaluating physical capacity in follow-up of chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) patients. The aim of this study is to evaluate the correlation of the one-minute sit-to-stand test (1MSTST) with the 6MWT and its relationship with the clinical findings of the disease. Materials and Methods: Patients diagnosed with CTEPH and followed up at Marmara University Pulmonary Hypertension Outpatient Clinic were included in the study. In addition to 6MWT, patients underwent 1MSTS and completed the EMPHASIS-10 questionnaire. Results: The mean age of the 62 patients included in the study was 54.6±14.0 years, and 35 (56.5%) were female. When the relationship between 1MSTST and 6MWT was evaluated in patients with a median six-minute walking distance (6MWT) of 403.5 meters (m) (IQR: 333.8–448.5), a statistically significant and positive correlation was found between the two tests. It was observed that as the number of repetitions obtained in 1MSTST increased, the distance covered in 6MWT also increased (r=0.60) (p<0.001). Functional capacity tests were evaluated using subgroup analysis between patients who had and had not undergone PEA and BPA procedures. In the correlation analysis performed at the subgroup level, a statistically significant and positive relationship was found between 1MSTST and 6MWT in both the PEA and BPA subgroups, regardless of whether intervention was performed or not. Discussion and Conclusion: Our study is the first in this subgroup to demonstrate a moderate-to-good correlation between the 1MSTS test, which reflects lower extremity functional performance, and the 6MWT, an indicator of exercise capacity, in patients with CTEPH. This consistent correlation persists regardless of whether patients received PEA or BPA therapy. This test, being easily applicable in a limited area and in a short time, could be a suitable alternative to the 6MWT.