Düşük akım anestezi uygulanan hastalarda wash-in periyodda iki farklı taze gaz akışının inhalasyon ajanı tüketimine etkisi
The effect of two different fresh gas flows during the wash-in period on inhalation agent consumption in patients undergoing low-flow anesthesia
- Tez No: 1003415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN UÇKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Düşük akım anestezi (DAA) tekniklerinin indüksiyon fazına da uygulanması, volatil anestezik tüketimini ve buna bağlı çevresel ve ekonomik etkileri daha erken aşamadan itibaren azaltma potansiyeli taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı wash-in periyodda iki farklı taze gaz akımı (TGA) stratejisinin (4 L/dk + %2 sevofluran ve 1 L/dk + %8 sevofluran) sevofluran tüketimi, hemodinamik parametreler ve hedef MAC'a gelme süresi üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı (2023/85) ile yürütülen bu prospektif randomize kontrollü çalışmaya, genel anestezi altında elektif opere olan, cerrahi süresi 2-4 saat arasında olan, 18-60 yaş, ASA I-II risk grubundan toplam 40 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak Grup 1 (4 L/dk TGA + %2 sevofluran, n=20) ve Grup 2 (1 L/dk TGA + %8 sevofluran, n=20) olarak ayrıldı. Her iki grupta da minimum alveolar konsantrasyon (MAC) 0,9'a ulaşılınca TGA 0,5 L/dk'ya düşürüldü. Entübasyon sonrası ilk 20 dk boyunca dakika bazında bispektral indeks (BİS) ve MAC değerleri, ilk 30 dk'da 5'er dk aralıklarla, sonrasında vaka bitimine kadar 15'er dk aralıklarla kalp atım hızı, kan basıncı, pulse oksimetre (SpO₂,) end-tidal karbondioksit (EtCO₂), dinamik kompliyans (Cdyn) ve vücut sıcaklığı kaydedildi. MAC 0.9'a ulaşma süresi, MAC 0,9'a ulaşıldığında ve 30., 60., 90., 120. dk'de Sevofluran alım ve tüketimleri ile anestezi ve cerrahi süreleri kaydedildi. Bulgular: Grupların demografik özellikleri, anestezi ve cerrahi süreleri benzerdi (p>0,05). MAC 0,9'a ulaşma süresi Grup 1'de anlamlı olarak daha uzun bulundu (12,20±2,55 dk'ye karşı 4,10±0,91 dk; p<0,001). Sevofluran tüketimi MAC 0,9'a ulaşıldığında Grup 1'de anlamlı yüksekti (6,78±1,72 ml'ye karşı 1,83±0,40 ml; p<0,001). 30., 60. ve 90. dakikalarda da Grup 1'de sevofluran tüketimi anlamlı yüksek kalmaya devam etti (p<0,05). 120. dk'de gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Sevofluran alımı MAC 0,9'a ulaşıldığında Grup 1'de anlamlı yüksek iken (p<0,001), 30. dk'de Grup 2 lehine anlamlı yüksek bulundu (p<0,05). İlk 20 dk'de, 2-12. dkler arasında Grup 2'de MAC değerleri anlamlı yüksek seyretti (p<0,05); 13-20. dkler arasında iki grup arasında fark kalmadı. BİS değerleri tüm zamanlarda her iki grupta benzer seyretti. Kalp atım hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basıncı, SpO₂, vücut sıcaklığı, Cdyn ve EtCO₂ değerleri tüm ölçüm noktalarında gruplar arasında benzerdi (p>0,05). Sonuç: Wash-in periyodunda 1 L/dk TGA ile %8 sevofluran konsantrasyonu kullanımı, geleneksel 4 L/dk + %2 sevofluran stratejisine kıyasla MAC 0,9'a daha hızlı ulaşılmasını sağlamakta ve ilk 90 dk boyunca anlamlı ölçüde daha az sevofluran tüketimine yol açmaktadır. Her iki strateji hemodinamik stabilite ve anestezi derinliği açısından benzer güvenlik ve etkinlikte bulunmuştur. Wash-in periyodunda düşük akım-yüksek konsantrasyon tekniğinin uygulanması, anestezinin en erken aşamasından itibaren hem maliyet tasarrufu hem de atık gaz kaynaklı sera gazı emisyonlarının azaltılması açısından anlamlı çevresel ve ekonomik katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The application of low-flow anesthesia (LFA) techniques during the induction phase has the potential to reduce volatile anesthetic consumption and its associated environmental and economic impacts from an earlier stage. The aim of this study is to compare the effects of two different fresh gas flow (FGF) strategies (4 L/min + 2% sevoflurane and 1 L/min + 8% sevoflurane) during the wash-in period on sevoflurane consumption, hemodynamic parameters and the time to reach the target MAC. Materials and Methods: Materials and Methods: This prospective randomized controlled study, conducted with the approval of Balıkesir University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee (2023/85), included a total of 40 patients aged 18–60 years, ASA physical status I–II, undergoing elective surgery under general anesthesia with a surgical duration of 2–4 hours. Patients were randomly assigned to Group 1 (4 L/min FGF + 2% sevoflurane, n=20) and Group 2 (1 L/min FGF + 8% sevoflurane, n=20). In both groups, when minimum alveolar concentration (MAC) reached 0.9, FGF was reduced to 0.5 L/min. Bispectral index (BIS) and MAC values were recorded on a minute-by-minute basis for the first 20 minutes after intubation, heart rate, blood pressure, pulse oximetry (SpO₂), end-tidal carbon dioxide (EtCO₂), dynamic compliance (Cdyn), and body temperature were recorded at 5-minute intervals for the first 30 minutes, and then at 15-minute intervals until the end of the case. Time to reach MAC 0.9, sevoflurane uptake and consumption at MAC 0.9 and at 30, 60, 90, and 120 minutes, as well as anesthesia and surgical durations were recorded. Results: Demographic characteristics, anesthesia duration, and surgical duration were similar between groups (p>0.05). Time to reach MAC 0.9 was significantly longer in Group 1 (12.20±2.55 min vs. 4.10±0.91 min; p<0.001). Sevoflurane consumption at the time of reaching MAC 0.9 was significantly higher in Group 1 (6.78±1.72 ml vs. 1.83±0.40 ml; p<0.001). Sevoflurane consumption remained significantly higher in Group 1 at the 30th, 60th, and 90th minutes (p<0.05). No significant difference was detected between groups at the 120th minute. Sevoflurane uptake was significantly higher in Group 1 at the time of reaching MAC 0.9 (p<0.001), while it was significantly higher in favor of Group 2 at the 30th minute (p<0.05). During the first 20 minutes, MAC values were significantly higher in Group 2 between minutes 2 and 12 (p<0.05); no difference remained between the two groups between minutes 13 and 20. BIS values followed a similar course in both groups at all time points. Heart rate, systolic, diastolic, and mean arterial pressure, SpO₂, body temperature, dynamic compliance, and EtCO₂ values were similar between groups at all measurement points (p>0.05). Conclusion: The use of 1 L/min FGF with 8% sevoflurane concentration during the wash-in period enables faster achievement of MAC 0.9 and results in significantly lower sevoflurane consumption throughout the first 90 minutes compared to the conventional 4 L/min + 2% sevoflurane strategy. Both strategies demonstrated similar safety and efficacy in terms of hemodynamic stability and depth of anesthesia. Implementing the low-flow, high-concentration technique from the earliest phase of anesthesia may provide meaningful environmental and economic contributions in terms of both cost savings and reduction of waste gas-related greenhouse gas emissions.