İnhisari marka lisans sözleşmesinden doğan haklar
Rights arising from an exclusive trademark licensing agreement
  1. Tez No: 1003453
  2. Yazar: MUHAMMED YASİR BOLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ BOZKURT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda düzenlenen inhisari marka lisans sözleşmesinden doğan haklar ile bu hakların hukuki niteliği incelenmiştir. İnhisari marka lisans sözleşmesine ilişkin genel düzenleme, Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 24. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Bunun yanında, aynı Kanun'da yer alan patent lisansına ilişkin hükümler, sınai haklara dair ortak hükümler ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen ruhsat sözleşmelerine ilişkin hükümler de inhisari marka lisans hakkının kapsamının belirlenmesinde dayanak alınan düzenlemeler arasında yer almaktadır. Çalışmada ilk olarak, genel anlamda lisans kavramı ve işlevleri, marka lisansı, inhisar kavramı, inhisari marka lisans hakkı ve sözleşmesinin hukuki niteliği ile bu sözleşmenin inhisariliğinin mülkiyet hakkı ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Ardından, inhisari marka lisans sözleşmesinin kurulması, tarafların hak ve yükümlülükleri, sözleşmenin sonuçları ile sona erme nedenleri incelenmiştir. Bu tezde, isimsiz bir sözleşme olması nedeniyle hukuki niteliği öğretide tartışmalı olan inhisari marka lisans sözleşmesi ve bu sözleşmeden doğan hakların niteliği üzerinde durulmuştur. Sözleşmenin kabul edilen hukuki niteliği çerçevesinde, kıyasen uygulanabilecek benzer sözleşme türleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, söz konusu hükümlerin uygulanmasının inhisari marka lisans sözleşmesinden doğan haklara etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the rights arising from exclusive trademark license agreements regulated under the Industrial Property Code No. 6769 and the legal nature of these rights are examined. The general regulation regarding exclusive trademark license agreements is provided under Article 24 of the Industrial Property Code. In addition, the provisions on patent licensing and the common provisions on industrial property rights regulated under the same Code, as well as the provisions on license agreements set out in the Law No. 5846 on Intellectual and Artistic Works, are used as a basis for determining the scope of the exclusive trademark license right. In the first part of the study, the concept and functions of licensing in general, trademark licensing, the concept of exclusivity, the legal nature of the exclusive trademark license right and agreement, and the nature of the exclusivity of this agreement are discussed. After that, the formation of the exclusive trademark license agreement, the rights and obligations of the parties, the consequences of the agreement, and the grounds for termination are examined. This thesis focuses on the nature of the rights arising from exclusive trademark license agreements. The legal nature of this agreement is disputed in legal doctrine due to its classification as an innominate (sui generis) contract. Based on the accepted legal characterization of the agreement, similar types of contracts that may be applied by analogy are identified. In this context, the effects of applying such provisions on the rights arising from the exclusive trademark license agreement are evaluated.