Marka hakkı ve korunması
Trademark rights and the protection of trademark rights
  1. Tez No: 206388
  2. Yazar: ŞÜKRİYE ŞİRİN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Şirin Balcı, Şükriye ?Marka Hakkı ve Korunması? Yüksek Lisans Tezi,Danışman: Yrd. Doç. Dr. Murat TÜRE, 120 s.ÖZETBu tez çalışmasının temelini Markaların Korunması Hakkında 556 sayılı KanunHükmünde Kararname oluşturmaktadır. Bu kararname AB' nin 89/104 sayılı yönergesi esasalınarak hazırlanmıştır. Türkiye'nin AB' ye tam üyelik talebi ve Gümrük Birliği'ne girmesineticesinde böyle bir değişikliğe ihtiyaç bulunmaktaydı. Bu sebeple 556 sayılı KanunHükmünde Kararname ile AB'ye üye ülkelerde sınai mülkiyete ilişkin mevzuatınuyumlaştırılması amaçlanmıştır.Tez çalışmasında konular incelenirken, 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'ninyanında konuya ilişkin Yargıtay kararları ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarada değinilmiştir.Tez çalışmasının ilk bölümünde markanın tarihi gelişimi, hukuki dayanakları, markakavramı, fonksiyonları ve çeşitleri incelenmiştir.Tez çalışmasının ikinci bölümünde ise, markaya tecavüzün tespiti ve tecavüzüntespitinde dikkate alınan kriterler incelenmiştir.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde ise, marka hakkına tecavüz ve tecavüz halindeileri sürülebilecek talepler incelenmiştir. Çünkü bilindiği üzere, markalarda diğer FikriMülkiyet Hakları gibi sahiplerine bazı inhisari haklar sağlarlar. Bu sebeple üçüncü kişilerinmarka hakkını ihlal eden davranışları 556 sayılı KHK'nin 9. ve 61. maddelerinde ayrıntılıolarak düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Şirin Balcı, Şükriye, Trademark Rights and The protection of Trademark Rights,Master?s Thesis,Advisor: Yrd. Doç. Dr. Murat TÜRE, 120 p.ABSTRACTThe basis of this study is Trademark Decree-Law No 556.This Decree-Law has beenprepared according to directive no 89/104 of European Community. Turkey needs of thischange because of demand of European Community membership and becoming membershipof Custom Community. It?s aimed that, the legislation of industrial Property Rights in ECharmonized with Trademark Decree-Law No 556When the topics are examined in this thesis, Trademark Decree-Law No 556, thedecision of Supreme Court and international agreements which Turkey is part in was stated.Historical progress of trademark, legal bases, functions of trademark and kinds oftrademark was examined in first chapter of this study.Establishing of infringement of trademark rights and the important criterions aboutestablishing of trademark rights was examined in second chapter of this study.The infringement of trademark rights and legal demands which can be wanted by theowner of trademark right was examined in third chapter of this study. Because trademarks,like other kinds of intellectual property rights give their owners some exclusive rights. Theinfringements are arranged in detail under provisions of article 9 and article 61.