Gestasyonel Diyabetes mellitus riskini öngörmede hemogram değişkenlerinin rolünün değerlendirilmesi
Evaluation of the role of hemogram variables in predicting the risk of gestational Diabetes mellitus
  1. Tez No: 1003552
  2. Yazar: ELİF ARIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU AYRALER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Gestasyonel Diyabetes Mellitus (GDM) açısından risk taşıyan gebelerde hemogram parametrelerinin prediktif değerinin araştırılması ve bu değişkenlerin GDM tanısında yardımcı biyobelirteç olarak kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmada, 24–28. gebelik haftasındaki 541 gebe incelenmiştir. GDM tanılı gebelere ait veriler, Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'nden; sağlıklı gebelere ait veriler ise Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nden temin edilmiştir. Katılımcılar, oral OGTT sonuçlarına göre GDM tanısı alan (n=239 ) ve sağlıklı kontrol (n=302) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta yaş, açlık glukozu, HbA1c ve hemogram parametreleri (WBC, NLR, PLR, RDW, MPV vb.) karşılaştırılmış; veriler istatistiksel analizle değerlendirilmiş ve hemogram parametrelerinin tanısal gücü ROC eğrileriyle incelenmiştir. Bulgular: GDM grubunda HbA1c, WBC, hemoglobin, hematokrit ve RBC düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Lojistik regresyon analizinde yaş ve RBC değerleri GDM gelişimiyle anlamlı ilişkilidir; yaş her birim arttığında risk yaklaşık %7–8 artmakta, RBC artışı ise 3–4,5 kat risk artışıyla ilişkilidir. ROC analizleri MPV, RDW ve PLT/MPV oranı gibi hematolojik belirteçlerin ayırıcı gücünün sınırlı olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizlerinde MPV ile PLT arasında orta, PLT/MPV oranı ile güçlü negatif; HbA1c ile trombosit göstergeleri arasında zayıf pozitif ilişki saptanmıştır. Sonuç: GDM'nin yalnızca glukoz metabolizmasındaki bozulmalarla sınırlı kalmayıp hematolojik sistemde de değişiklikler gösterdiği görülmüştür. Yaş, OGTT glukoz düzeyleri ve RBC sayısı GDM gelişimini öngörmede anlamlı belirteçlerdir. OGTT'nin yüksek tanısal değerleri, tarama stratejilerinde bu testlerin önemini vurgulamaktadır. Metabolik ve hematolojik parametrelerin birlikte değerlendirilmesi, GDM'nin erken tanı ve izlemini güçlendirebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study aimed to assess the predictive value of hemogram parameters in pregnant women at risk for Gestational Diabetes Mellitus (GDM) and their potential use as auxiliary biomarkers in GDM diagnosis. Materials and Methods: This retrospective study included 300 pregnant women at 24–28 weeks of gestation from Giresun University and Giresun Maternity and Children's Hospitals. Participants were classified by 75 g oral glucose tolerance test (OGTT) results into GDM (n=150) and control (n=150) groups. Age, fasting glucose, HbA1c, and hemogram parameters (WBC, NLR, PLR, RDW, MPV, etc.) were compared. Statistical analyses and ROC curve evaluations were performed to assess diagnostic performance. Results: In the GDM group, glucose, HbA1c, and OGTT (50 g, 75 g, 100 g) fasting, 1st-, and 2nd-hour values, as well as WBC, hemoglobin, hematocrit, and erythrocyte (RBC) levels, were significantly higher than in the control group. Logistic regression analysis revealed that age and RBC values were significantly associated with GDM development; each one-unit increase in age raised the risk by approximately 7–8%, while an increase in RBC count was linked to a 3–4.5-fold higher risk. ROC analyses demonstrated that hematological markers such as MPV, RDW, and the PLT/MPV ratio have limited discriminatory power. Correlation analysis revealed a moderate negative correlation between MPV and PLT, a strong negative correlation between PLT/MPV ratio and PLT, and a weak positive correlation between HbA1c and platelet indices. Conclusion: GDM involves both metabolic and hematological alterations. Age, OGTT glucose, and erythrocyte count are key predictors. The 50 g and 75 g OGTT 1st-hour glucose values show strong diagnostic power, emphasizing their role in screening and early detection.