Gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanısı almamış gebelerde maternal serum lipid seviyeleri ile neonatal makrozomi riski arasındaki ilişki
The relationship between maternal serum lipid levels and the risk of neonatal macrosomia in pregnant women without a diagnosis of gestational diabetes mellitus (GDM)
  1. Tez No: 963404
  2. Yazar: TUĞBERK YIKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜRSOY ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Makrozomi, doğum ağırlığının 4000 gram ve üzeri olmasıdır. Makrozomi; anne ve yenidoğandaki olumsuz etkileri nedeniyle ciddi bir sorundur. Annede ve bebekte birçok komplikasyona yol açan makrozominin belirlenmesinde serum lipidlerinin belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Ocak 2021 ile Eylül 2024 arasında başvuran hastalardan GDM dışlanmış 220 hasta dahil edilmiştir. Bebek doğum ağırlığında sınır 4000 gram olarak alınmıştır. Katılımcıların yaş, vücut ölçüleri, serum lipid düzeyleri, glukoz seviyeleri, doğum öncesi ve sonrası hemogramları, transfüzyon ihtiyacı; bebeklerin ise cinsiyeti, doğum ağırlığı, şekli, umbilikal arter pH'ı, APGAR skorları, doğum haftası verileri retrospektif olarak elde edilmiş ve bu veriler IBM SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplar karşılaştırıldığında anne yaşı, parite, bebeğin doğum şekli, umbilikal arter pH'ı, APGAR skoru ve transfüzyon ihtiyacı arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Ancak gebenin daha önceden sezaryen doğumunun olmamasının, daha ileri gestasyonel haftanın, erkek cinsiyetin, anne boy ve kilosunun daha fazla olmasının, anne glukoz seviyesinin daha yüksek olmasının makrozomik bebek doğurma riskini anlamlı derecede artırdığı saptanmıştır (p0,05). Sonuç: Makrozomik bebekler ile normal doğum ağırlığına sahip bebeklerin verileri karşılaştırıldığında annenin antropometrik ölçümleri, kan glukoz seviyesi, doğum yapılan gestasyonel hafta, bebek cinsiyeti gibi faktörler bebeğin doğum ağırlığını öngörmede bize bir fikir vermede etkili iken annenin lipid seviyeleri arasındaki fark anlamlı olmadığından bebeğin doğum ağırlığını öngörmede etkili bir yöntem değildir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Macrosomia is defined as a birth weight of 4000 grams or more. Macrosomia is a serious condition due to its adverse effects on both the mother and the newborn. We aimed to determine whether serum lipid levels can be used as a marker in the prediction of macrosomia, which leads to many complications in both the mother and the infant. Materials and Methods: A total of 220 patients, excluding those with GDM, who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 2021 and September 2024 were included in the study. The cut-off value for birth weight was 4000 grams. Age, body measurements, serum lipid levels, glucose levels, and pre- and postnatal hemogram values, transfusion requirements were recorded. For the newborns, sex, birth weight and mode of delivery, umbilical artery pH, APGAR scores, and gestational week data were obtained retrospectively. All data were analyzed using the IBM SPSS software. Results: When the groups were compared, no significant difference was found between maternal age, parity, mode of delivery, umbilical artery pH, APGAR score, and transfusion requirement (p>0.05). However, the absence of a previous cesarean delivery, higher gestational age, male sex, higher maternal height and weight, and elevated maternal glucose level were found to significantly increase the risk of having a macrosomic infant (p0.05). Conclusion: When the data of macrosomic infants and those with normal birth weight were compared, factors such as maternal anthropometric measurements, blood glucose level, gestational week at delivery, and infant sex were found to be effective in giving us an idea in predicting birth weight. However, because of the differences in maternal lipid levels were not significant, they do not appear to be an effective method for predicting birth weight. Further studies are needed on this subject.