Bruksizmli hastalarda temporomandibular eklem rahatsızlıklarının, algılanan stres ve oral alışkanlıkların değerlendirilmesi
Evaluation of temporomandibular joint disorders, perceived stress and oral habits in patients with bruxism
  1. Tez No: 730466
  2. Yazar: ÖZGE SUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bruksizm, diş sıkma ve gıcırdatmanın birlikte veya ayrı ayrı görülebildiği; tekrarlayan çene ve kas hareketlerinden oluşan parafonksiyonel bir alışkanlıktır. Etiyolojisinde pek çok faktör rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı' na başvuran bruksizm hastalarında sosyodemografik özellikler, temporomandibular düzensizlik, bruksizm harici diğer parafonksiyonel alışkanlıklar ve emosyonel stres seviyesinin incelenmesidir. Çalışmaya gönüllü 100 bruksizm hastası ve 100 sağlıklı hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik özellikleri belirlemek için her iki gruba da kişisel bilgileri içeren anket, temporomandibular rahatsızlık düzeyini ölçmek için Fonseca anamnestik anketi, parafonksiyonel alışkanlıkların tesbiti için Oral Alışkanlıklar Anketi ve stres seviyesini ölçmek için Algılanan Stres Ölçeği soruları yöneltilmiştir. Verilerin analizi için Kolmogorov Smirnov, t testi ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Sosyodemografik anket sonucu kadınlarda bruksizm oranının daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Bruxism is a parafunctional habit consisting of repetitive jaw and muscle movements in which clenching and grinding can occur together or separately. Many factors play a role in its etiology. The aim of this study is to examine sociodemographic characteristics, temporomandibular disorders, parafunctional habits except bruxism, and emotional stress level in bruxism patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit Faculty of Dentistry, Department of Prosthetic Dentistry. 100 volunteer bruxism patients and 100 healthy patients were included in the study. Personal information questionnaire to determine sociodemographic characteristics, Fonseca anamnestic questionnaire to measure temporomandibular discomfort level, Oral Habits Questionnaire to determine parafunctional habits and Perceived Stress Scale to measure stress level were asked to both groups. Kolmogorov Smirnov, t test and Mann Whitney U test were used for data analysis. As a result of the sociodemographic test, it was seen that the prevelance of bruxism was higher in women.