Hastanelerde teknik ve finansal performans ilişkisi (ampirik bir çalışma)
The Relationship between technical and financial performance at the hospitals (an empirical study)
  1. Tez No: 100358
  2. Yazar: NERMİN ÖZGÜLBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET BAHA KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
11 ÖZET Performans genel anlamda belli bir amaca yönelik olarak yapılan planlar doğrultusunda ulaşılan noktayı belirleyen bir kavramdır. İşlevsel olarak performans bir işi yapan bir bireyin, bir grubun veya bir teşebbüsün o işle amaçlanan hedeflere yönelik olarak nereye varabildiği başka bir deyişle neyi sağlayabildiğinin nicel (miktar) ve nitel (kalite) anlatımı olarak tanımlanabilir Toplumun kıt kaynaklarının önemli bir bölümünün tüketildiği hastanelerde temel amaç sağlık hizmetlerini en yüksek kalitede ve en düşük maliyette sunabilmektir. Hastaneler yüksek kaliteli, maliyet etkin sağlık hizmeti sağlayabilmek için teknik ve finansal performanslarını korumak ve sürekli kılmak durumundadır. Bu çalışmada temel amaç ülkemizdeki hastanelerin yaklaşık %50'sine sahip olan Sağlık Bakanlığı'na ait Döner Sermaye İşletmesi olan hastanelerin teknik ve finansal performanslarım ölçmek, teknik ve finansal performans arasında ilişki olup olmadığım belirlemektir. Ayrıca kamu sağlık kaynaklanmn dengeli ve etkili kullanımı bakımından önemli olan performans ölçümlerinin yanında performansı iyi ve kötü olan hastanelerin girdi ve çıktı düzeylerini incelemek, performansı kötü olan hastanelerdeki performans düzeyini artırmak için girdi ve çıktı düzeylerini ne miktarda azaltılma ya da artırması gerektiğini belirlemek ve teknik ve finansal performansın yerleşim birimi ve örgütsel büyüklük ile ilişkisi olup olmadığı araştırmak da amaçlanmaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için Sağlık Bakanlığına ait Döner Sermaye İşletmesi olan hastanelerde 1996, 1997 ve 1998 yıllan verileri kullanılmış ve her yıl 289 hastane araştırmaya dahil edilmiştir. Teknik performans ve finansal performansın ölçümünde son yıllarda, özellikle sağlık sektöründe büyük ölçüde yararlanılan Veri Zarflama Analizi (Data Envolepment Analysis) kullanılmıştır. Hastanelerin teknik ve finansal performansları ölçüldükten sonra elde edilen veriler diğer veriler ile birlikte uygun istatistiksel yöntemlerlem değerlendirilmiştir. Kullanılan veriler Sağlık Bakanlığı istatistik Yıllıklarından ve Sağlık Bakanlığı Tedavi hizmetleri Genel Müdürlüğü kayıtlarından temin edilmiştir. Araştırma sonucunda araştırma kapsamındaki hastanelerin % 72.55'nin üç yıl toplamında, % 73.70'inin 1996 yılında, % 67.82'sinin 1997 yılında ve % 76.12'sinin 1998 yılında teknik performanslarının kötü olduğu belirlenirken, % 81.78'inin üç yıl toplamında, % 83.05'inin 1996 yılında, % 89'62'sini 1997 yılında ve % 72.67'sinin 1998 yılında finansal performanslarının kötü olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın önemli bir sonucu da araştırma kapsamındaki hastanelerde üç yıl toplamında, 1996 yılında, 1998 yılında teknik performans ve finansal performans arasında istatistiksel olarak bir ilişki olmadığı, 1997 yılında istatistiksel olarak bir ilişki olduğunun belirlenmesidir. Başka bir ifade ile istatistiksel ilişkinin olmadığı yıllarda araştırma kapsamındaki hastanelerde, bir hastanenin teknik performansının iyi olması finansal başarıya da ulaşacağı anlamım taşımamaktadır. Bu sonuçların yanında; teknik ve finansal performansı kötü olan hastanelerin kullandığı girdi ve ürettiği çıktılar yönünden gözlenenen farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı olduğu da belirlenmiştir. Teknik performansı kötü olan hastanelerin toplam olarak 23 450 yatak, 2 883 uzman hekim, 2 279 pratisyen hekim ve 110 025 646.30 $ israf ettiği ve buna karşılık 19 685 716 poliklinik hizmeti, 262 912 taburcu olan hasta hizmeti, 708 441 operasyon hizmeti ve 7 376 328.94 $ tutarında geliri sağlayamadığı söylenebilir. Araştırma kapsamındaki hastanelerin örgütsel büyükleri artıkça teknik performanslarının iyi olma oranında önceleri düşme daha sonra artma olduğu, başka bir anlatımla örgütsel büyüklük ve teknik performans arasında“U”şeklinde bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca teknik performansı kötü olan hastanelerin fazla kullandığı girdi miktarının ve yetersiz üretim miktarının örgütsel büyüklüğe göre değiştiği ve bu miktarların yatak kapasitesi arttıkça arttığı belirlenmiştir. Finansal performans için değerlendirme DOKÜMANTASYON b&d£ftIV yapıldığında ise sadece 1997 yılında finansal performans ile örgütsel büyüklük arasında ilişki belirlenmiştir. Araştırma kapsamındaki hastanelerin 1996 yılı hariç teknik performansları ve yerleşim yerleri arasında ilişki olduğu ve il merkezlerinde faaliyette bulunan hastanelerin teknik performansının ilçelerde faaliyette bulunan hastanelerden daha iyi olduğu belirlenmiştir. Finansal performans ve yerleşim birimi arasındaki ilişkiye bakıldığında ise istatistiksel olarak anlamlı ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Performance is a concept that defines the target reached through the plans towards a certain purpose. Functionary, performance can be described as where an individual or a group or an enterprise can reach towards the targets aimed at that work. In other words, explanation of what is achieved by either quantative or qualitative means. The main objective of hospitals which consume the remarkable portion of the insufficient sources of the community is to provide the health services at the highest quality at the lowest cost. In order to provide highest quality and cost effective health services, hospitals should keep and maintain the technical and financial performance. The main purpose of this study is to measure the technical and the financial performance of the Ministry of Health Hospitals which have revolving funds, and to determine the degree of relationship between the technical and the financial performance in these hospitals. Other objectives of the study are to determine the input and output levels of the hospitals having high or low performance, to determine the satisfactory level of output and input levels of the low performance displayed by hospitals, and to observe whether technical and financial performance are affected by the organizational size and location of the hospitals. In order to rearch these objectives, years of 1996, 1997 and 1998 of the Ministry of Health Hospitals which have revolving funds are used in this study. Only those hospitals that have revolving funds (n=289) were used in this study. Data Envolepment Analysis (DEA) was used in measuring the technical and financial performance. The data obtained by measuring the technical and financial performance of hospitals were analyzed by the approprate statistical methods. Data on observed variables were obtained from the Ministry of Health sources.VI According to the results of the study; 72.55 % of the hospitals in total of 3 years, 73.70 % of the hospitals in 1996, 67.82 % of the hospitals in 1997, and 76.12 % of the hospitals in 1998 were found that their tecnhnical performance were low, and, also 81.78 % of the hospitals in total of 3 years, 83.05 % of the hospitals in 1996, 89'62 % of the hospitals in 1997 and 72.67 % of the hospitals in 1998 were found to be displaying bad financial performance. Another important result of this study is that there was no statistical relationship found between the technical and financial performance in 3 years total and in the years of 1996 and 1998. In other word; there is if a hospital with better technical performance, it does not mean that this hospital will be financially succesfull institution among the selected hospitals. In addition to these findings; the observed differences of the inputs and the outputs used by the hospitals that have low technical and financial performance were found to be statistically significant. It was found that, 23.450 inpatient beds, 2 883 specialists, 2 279 practitioners and 110 025 646.30 $ were wasted by the low technical hospitals. If those hospitals had been operated efficiently, 19 685 716 outpatient services, 262 912 inpatient services, 708 441 surgical services would have been produced and 7 376 328.94 $ saved in total. Also it was found that there is an U shaped relationship between the organizational size and technical performance. In addition, the amount of wasted input and insufficent production were changed according to the organization size and this amount had been increased by the incrased number of bed size. When an evaluation made for the financial performance, it was found that there was no statistical relationship between financial performance and the organizational size in 1997.vıı Finally it has been found that; except the years of 1996, the technical performance of provincial hospitals were higher than those hospitals operate in the counties, however there was no statistical relationship found in the terms of financial performance.