Sağlık işletmelerinde finansal analiz ve risk değerlendirilmesi
Financial analysis and risk assessment in healthcare enterprises
  1. Tez No: 666936
  2. Yazar: CANAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN HİLAL YASLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hastaneler, toplumda yaşayan tüm bireyler için eşit sağlık hizmeti üretmekle sorumludur, sağlık hizmetlerinin çıktılarının tanımlanması ve ölçümünün zor olması açısından, günümüzde en karmaşık yapıya sahip olan örgütler arasındadır. Türkiye'deki hastaneler, son yıllarda sağlıkta dönüşüm ile yeniden yapılanmış ve sağlık sistemi yeni bir boyut kazanmıştır. Hastanelerin öncelikli amacı, diğer işletmeler gibi karlılık ve büyüme değil sosyal faydadır. Ancak kar amacı gütmese bile kıt kaynaklardan yararlandığı için ve bu kaynakları etkin kullanmak oldukça önemlidir. Mevcut kıt kaynakların önemli bir bölümünün tüketildiği hastanelerde sağlık hizmetlerini en yüksek kalitede, en doğru sonuçlarla, hasta güvenliği prensiplerine uyarak ve en düşük maliyette sunabilmektir. Sağlık hizmetleri kalitesi için, ileri teknolojik donanım ve uzmanlaşma gerekmektedir. Bu uzmanlaşma kurumlar için yüksek maliyeti de beraberinde getirmektedir. Hastaneler, artan rekabet koşulları nedeniyle finansal ve yönetimsel olarak olumsuz etkilenmektedir. Hastaneler artan rekabet koşullarına uyum sağlayabilmek ve hedeflerine ne kadar ulaşabildiğini tespit edebilmek için diğer işletmeler gibi performans ölçümüne ihtiyaç duymaktadır. Hastanelerin performansı finansal ve finansal olmayan iki boyutta incelenmektedir. Kamu hastaneleri kar amacı gütmeyen işletmelerdendir ancak performans ölçümü öncelikli olarak teknik yani finansal olmayan performans olmasına rağmen Kamu Hastaneler Birliği sistemine geçildikten sonra finansal performans da önem kazanmıştır. Hastanelerin kaynaklarını etkin kullanma derecesini ölçmek ve var olan sorunları tespit edilebilmek için finansal performans analizlerinin yapılması gerekmektedir. Hastanelerde finansal analiz tekniklerinden olan oran analizi, hastanenin finansal tablolarında yer alan kalemler arasında ilişki kurularak bunların incelenmesidir. Hastanelerde oran analizi tekniği ile hastanenin likiditesi, finansal (mali) yapısı, faaliyeti (çalışması) ve karlılığı tespit edilir. Hastanelerde oran analizine dayalı finansal performans ölçümü, diğer hastane oranları, hastanenin geçmiş yıl oranları, sektör ortalamaları ve genel kabul değerler ile karşılaştırılarak yapılır.
Özet (Çeviri)
Hospitals equal health care services for all individuals who live in the community is responsible for producing health services in terms of the definition and measurement of the outcomes of being difficult, are among the most complex organizations. Hospitals in Turkey, health transformation and remodeled in recent years has gained a new dimension with the health care system. The primary purpose of the hospital, other businesses, like the social benefit of profitability and growth. However, scarce resources and the need for profit than for the benefit of these resources and to use them effectively is quite important. A large portion of existing scarce resources of health care services consumed in hospitals of the highest quality, most accurate results, according to the principles of patient safety and to provide at the lowest cost. The quality of health services for hardware and advanced technological specialization is required. This specialization entail high costs for the institutions. Hospitals are adversely affected because of increasing competition as financial and administrative conditions. Hospitals increasingly competitive and adapt to conditions such as performance measurements in order to determine how we can reach your goals is dependent upon other businesses. The performance of hospitals, financial and non-financial, are studied in two dimensions. Public hospitals to nonprofit organizations, but is primarily i.e. technical performance measurement non-financial performance despite the financial performance of public hospitals has also gained importance after switching to the Union system. To what extent the resources of the hospital and used effectively for the detection of deficiencies in the existing analysis of financial performance should be made. Which is one of the techniques of financial analysis ratio analysis in hospitals of the hospital by establishing a relationship between items in the financial statements to examine them. In hospitals the hospital with the technique of ratio analysis liquidity, financial structure, activity (work) and profitability is determined. The measurement of financial performance based on ratio analysis at hospitals, the rates of other hospitals, the hospital of past year rates is done by comparing with industry averages and generally accepted values.