Program geliştirmede yapılandırmacılık yaklaşımı
Constructivist approach in curriculum development
  1. Tez No: 100359
  2. Yazar: EDA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, yeni bir yaklaşım olan yapılandırmacılık yaklaşımı tanıtılmış ve programın öğeleri olan hedef, içerik, eğitim ve sınama durumlarının bu yaklaşıma göre nasıl hazırlandığı incelenmiştir. Çalışmada var olan durumun ortaya konulması amaçlandığından, tarama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca bilgilerin mantıksal olarak incelemesi yapılarak konuyla ilgili en iyi bilgi veren bilgileri ayırt etmek için problem çözme yöntemi kullanılmıştır. Yapılandırmacılık yaklaşımına göre öğrenenler bilgiyi temelden kurmaktadırlar. Öğrenenler bilgiyi etkin bir şekilde alarak var olan zihinsel şemaları ile öğrenmeye yön verirler. Önceki öğrenmeleriyle yeni bilgilerini bütünleştirerek kendi yapılandırdıkları bilgilerini özümserler. Öğrenme, karmaşık ve gerçek bağlamlarda gerçekleşmektedir. Bilgi, öğrenenin var olan değer yargıları ve yaşantıları tarafından oluşturulur. Öğrenenlerin varolan inançları, tutumları ve bilgileri onların sahip oldukları yaşantılarının bir göstergesidir. İçerik bütünden parçaya doğru düzenlenmektedir. Öğrenenler böylece üst düzey düşünme becerilerini kullanabilmektedirler. Öğrenenler, problemi neden ve nasıl çözdüklerini açıklayabilmektedirler. Öğrenenlerin okulu olarak nitelendirilen yapılandırmacı öğrenme ortamlarda, öğretmenler öğrenenleriyle birlikte öğrenenlerdir. Öğretmenler, öğrenenlerin soru ve düşüncelerinden yararlanarak işbirliği içinde çalışma konusunda öğrenenleri yönlendirirler. Bu yaklaşımda öğrenme yaşantılarının düzenlenmesi temele alındığından öğrenme durumuna uygun farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Bilgiyi anlamlı ve kullanışlı yapacak uygun öğrenme materyalleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada çeşitli etkinliklere ve materyallere örnekler verilmiştir. Yapılandırmacı anlayışa göre sınama durumları sürece yönelik hazırlanmaktadır. Tümel, özgün, performans değerlendirme gibi amaca uygun kullanılan farklı değerlendirme tekniklerine yer verilmiştir. Bu çalışma, ulaşılabilen kaynaklara göre yapılandırmacılık yaklaşımının program geliştirme sürecindeki yerini kuramsal olarak inceleyen ilk çalışmadır. Çalışmanın bundan sonra uygulamaya yönelik yapılacak olan araştırmalara katkıda bulunacağı düşünülmüştür. i
Özet (Çeviri)
In this study, constructivism which is a new approach is introduced. Also, it is examined how the components of curriculum such as objective, eontent, learning situations and testing situations are organized according to this approach. Since it is aimed to put forward the existing state, Survey method is used in this study. Furthermore, to differentiate the information which gives the best information about the subject, Problem Solving method is used by examing the information logically. According to constructivism, the learners discover the knowledge from the origion. Learners direct the learning with their existing cognitive shema by constructing the knowledge effectively. Moreover, they assimilate the knowledge which they constructed by integrating their former learning with the new information. Learning occurs in complex and real contexts. Knowledge is formed by the learners' existing values and experiences. Learners' existing beliefs, attitudes and knowledge are indications of their experiences. Content is organized through deduction way. By this way, learners can use their higher-level thinking skills. They can explain how and why they solve the problem. In the constructivist learning situation that is modified as the learners' school, teachers learn with their students. Teachers can guide their students to work cooperatively by taking the advantage of their ideas and questions. Since organizing their learning experiences are seen as the base of the study, different activities convenient for the learning situation are prepared. Appropriate learning materials are used to make the information meaningful and useful. In this study, examples of various activities and materials are given. In constructivism, evaluation is prepared according to learning process. Various evaluation techniques appropriate to the goals of the learning situations such as portfolio, authentic, performance assessments are proposed. This study is the first study which examines on the place of constuctivism in curriculum development. This study is expected to contribute to researches who will do further studies in practice. i