Atıştırmalık ürün reklamlarının gösterge bilimsel açıdan incelenmesi
A semiotic research on advertisements of snack products
  1. Tez No: 393073
  2. Yazar: ŞEFİKA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Görsel sanatlar bir iletişim, bir düzenleme veya iki elamanın birleşmesiyle ortaya çıkar. İnsanlar arasında değişimin başlaması ve reklam anlayışının doğması aynı tarihsel sürece denk gelmektedir. Reklamcılık ticaret kadar eskidir. Reklamcılığın insanlık tarihinde ilk alım-satım ya da değişim faaliyetlerinin başlamasıyla doğduğu kabul edilir.Yapılan her reklamın kamuya sunulmasında kullanılan şekiller, imgeler alıcı kitleye reklamı yapaılan ürünü daha akılda kalıcı yöntemlerle satmayı hedefler. Bu imgeler yüzyıllar bıyunca insanlara küçük ama etkili yöntemlerle ürünü en akılda kalıcı şekilde açıklar.Göstergebilimin yabancı dil karşılığı olan“semiyotik”kelimesi, Yunanca'dan“semeotike”kelimesinden gelmektedir. Yunancadaki semeion (gösterge) ve logia (kuram) kelimelerinin birleşiminden“Semiyoloji”kelimesi türemiş.“Göstergeleri bildirişim açısından inceleyen birinci etkinlik yani semiyoloji, 'gerçekçi' bir yaklaşımı benimsediğini söyleyerek, doğada var olan gözlemlenebilir, somut, fiziksel nesneleri betimliyormuş gibi, 'dil'e ve 'dilyetisine' yüzeysel boyutta yaklaşır. İkinci yaklaşımsa 'dil yetisi'ni gözlemlenecek tek katmanlı bir nesne olarak değil, oluşturulmuş, 'inşa edilmiş' anlamsal katmanlardan kurulu bir bütün olarak görür ve onun üretiliş biçimini anlamak için, kuruluşunu, oluşum sürecini yeniden kavramaya ve yeniden anlamlandırmaya çalışır. Bunu gerçekleştirirken de gözlemlenebilen dil olgularını betimlemekle yetinen bir tutum olmayı değil, genel bir 'dilyetisi' kuramını yaratmayı, bir bilim kuramı biçiminde düzenlemeyi amaçlar”ANAHTAR KELİMELER : Gösterge, göstergebilim, reklam, görsel iletişim
Özet (Çeviri)
Visual arts of communication, a regulation or a combination of the two lecturers to occur. People are born of the same historical process of exchange coincides with the start and advertising approach. Advertising is as old as commerce. The sale of advertising in the history of mankind, or the exchange is considered the birthplace of the start of operations.Made each and shapes used in the provision to the public, the products made images with a receptive audience in the ad aims to sell more permanent method of mind. These images, over the centuries a product with a small but effective method to explain to people permanently in the mind.For foreign language of semiotics, the“semiotic”word, derived from the word Greek“semeotike”.“Semiology”is a word derived from the combination of the words in Greek semeion (gauge) and logia (theory)“Indicators for the first event that is viewed in terms of communication semiotics, 'realistic' approach adopted, saying that exists in nature, observable, tangible, physical objects, such as 'Language, and language proficiency 'size approaches the surface. The second approach for 'language as an object in a single layer not observed, formed,' constructed 'semantic layers, the board acts as a whole, and its produced to understand format, foundation, understand and explain the meaning of the formation process of re-runs and doing so content with the description of the observable phenomena of language to be an attitude, not a general 'language proficiency' theory creating, editing purposes in the form of a scientific theory ”. KEY WORDS : Semiologia, Semiological Analysis, Advertising, Visual Comunication.