Acil serviste elektriksel kardiyoversiyon uygulanan hastalarda hipoksi değerlendirilmesinde kapnografinin rolü
The role of capnography in assessing hypoxia in patients undergoing electrical cardioversion in the emergency department
  1. Tez No: 1003610
  2. Yazar: MERYEM BALCI ÖZKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇALTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Elektriksel kardiyoversiyon (EKV), atriyal fibrilasyon, supraventriküler taşikardi ve ventriküler taşikardi gibi taşiaritmilerin tedavisinde acil servislerde sık uygulanan girişimsel işlemlerden biridir. Bu işlem sırasında hasta konforunu artırmak ve işlemin başarısını sağlamak amacıyla sıklıkla prosedürel sedasyon ve analjezi (PSA) uygulanmaktadır. Ancak sedatif ajanların kullanımı hipoventilasyon, apne ve hipoksi gibi solunumsal komplikasyonlara yol açabilmektedir. Standart monitörizasyon yöntemlerinden biri olan pulse oksimetre, solunum depresyonunu çoğu zaman gecikmeli olarak gösterebilmektedir. Ekshale edilen karbondioksitin ölçümüne dayanan kapnografi ise ventilasyon değişikliklerini erken dönemde tespit edebilen noninvaziv bir monitörizasyon yöntemidir. Bu çalışmada, acil serviste elektriksel kardiyoversiyon uygulanan hastalarda hipoksi ve solunum depresyonunun değerlendirilmesinde kapnografinin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu prospektif gözlemsel çalışma Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde gerçekleştirildi. Elektriksel kardiyoversiyon uygulanan hastalar standart monitörizasyon yöntemleri olan elektrokardiyografi, kan basıncı ölçümü ve pulse oksimetre ile takip edildi. Buna ek olarak hastalarda sürekli end-tidal karbondioksit (ETCO₂) ölçümü sağlayan noninvaziv kapnografi monitörizasyonu uygulandı. İşlem süresince ETCO₂ değerleri, kapnografik uyarılar ve gelişen solunumsal olaylar (apne, hipoventilasyon ve hipoksi) kaydedildi. ETCO₂ değişiklikleri ile solunum olayları arasındaki ilişki ve kapnografi uyarılarının klinik olaylara göre zamanlaması analiz edildi. Bulgular Çalışmaya acil serviste elektriksel kardiyoversiyon uygulanan ve prosedürel sedasyon verilen hastalar dahil edildi. Olguların çoğunluğunu atriyal fibrilasyon nedeniyle kardiyoversiyon uygulanan hastalar oluştururken, daha az sayıda supraventriküler taşikardi ve ventriküler taşikardi olguları yer aldı. İşlem süresince hastalar standart monitörizasyon yöntemleri ile izlenirken eş zamanlı olarak sürekli kapnografi ile end-tidal karbondioksit (ETCO₂) ölçümleri kaydedildi. Kapnografik değişikliklerin zamanlaması incelendiğinde, ETCO₂ değerindeki değişimlerin çoğu hastada oksijen satürasyonundaki düşüşten önce ortaya çıktığı görüldü. Özellikle ETCO₂ dalga formunun kaybolması veya ani düşüş göstermesi gibi kapnografik bulguların apne ile güçlü şekilde ilişkili olduğu saptandı. Bu durum kapnografinin ventilasyon değişikliklerini pulse oksimetreye göre daha erken gösterebildiğini ortaya koydu. ETCO₂ değişiminin solunumsal olayları öngörmedeki tanısal performansını değerlendirmek amacıyla ROC analizi yapıldı. Analiz sonucunda ETCO₂ değerindeki birim değişiminin solunum depresyonunu öngörmede anlamlı bir ayırt edici güce sahip olduğu görüldü. ROC eğrisi altında kalan alan (AUC), ETCO₂ değişiminin klinik olarak anlamlı solunumsal olayları öngörmede iyi bir tanısal performans gösterdiğini ortaya koydu. Belirlenen optimal eşik değerin ise anlamlı duyarlılık ve özgüllük değerlerine sahip olduğu saptandı. Sonuç Kapnografi, acil serviste elektriksel kardiyoversiyon sırasında uygulanan prosedürel sedasyon esnasında gelişebilecek solunum depresyonunun erken saptanmasında etkili bir noninvaziv monitörizasyon yöntemidir. Çalışmamızda ETCO₂ değerindeki değişimlerin oksijen satürasyonundaki düşüşten önce ortaya çıktığı ve ETCO₂ değişiminin solunumsal olayları öngörmede anlamlı bir ayırt edici güce sahip olduğu gösterilmiştir. Bu bulgular, kapnografinin yalnızca ventilasyonun izlenmesinde değil aynı zamanda solunum depresyonunun erken öngörülmesinde klinik açıdan değerli bir erken uyarı aracı olabileceğini düşündürmektedir. Kapnografinin rutin monitörizasyon yöntemlerine eklenmesi, solunumsal komplikasyonların daha erken tanınmasını sağlayarak hasta güvenliğinin artırılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Electrical cardioversion (ECV) is one of the commonly performed interventional procedures in emergency departments for the treatment of tachyarrhythmias such as atrial fibrillation, supraventricular tachycardia, and ventricular tachycardia. Procedural sedation and analgesia (PSA) is frequently administered during this procedure to improve patient comfort and ensure procedural success. However, the use of sedative agents may lead to respiratory complications such as hypoventilation, apnea, and hypoxia. Pulse oximetry, one of the standard monitoring methods, may often detect respiratory depression with a delay. Capnography, which measures exhaled carbon dioxide, is a noninvasive monitoring method capable of detecting ventilation changes at an earlier stage. The aim of this study was to investigate the role of capnography in the evaluation of hypoxia and respiratory depression in patients undergoing electrical cardioversion in the emergency department. Materials and Methods This prospective observational study was conducted in the emergency department of Ordu University Faculty of Medicine. Patients undergoing electrical cardioversion were monitored using standard monitoring methods including electrocardiography, blood pressure measurement, and pulse oximetry. In addition, noninvasive capnography monitoring providing continuous end-tidal carbon dioxide (ETCO₂) measurement was applied. During the procedure, ETCO₂ values, capnographic alerts, and respiratory events (apnea, hypoventilation, and hypoxia) were recorded. The relationship between ETCO₂ changes and respiratory events, as well as the timing of capnographic alerts relative to clinical events, was analyzed. Results Patients undergoing electrical cardioversion with procedural sedation in the emergency department were included in the study. The majority of cases consisted of patients undergoing cardioversion due to atrial fibrillation, while a smaller number had supraventricular tachycardia and ventricular tachycardia. During the procedure, patients were monitored using standard monitoring methods while continuous end-tidal carbon dioxide (ETCO₂) measurements were simultaneously recorded via capnography. When the timing of capnographic changes was evaluated, alterations in ETCO₂ values were observed to occur before the decrease in oxygen saturation in most patients. In particular, capnographic findings such as loss of the ETCO₂ waveform or sudden decreases in ETCO₂ levels were found to be strongly associated with apnea. These findings indicate that capnography can detect ventilation changes earlier than pulse oximetry. Receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed to evaluate the diagnostic performance of ETCO₂ changes in predicting respiratory events. The analysis demonstrated that changes in ETCO₂ values had a significant discriminatory ability for predicting respiratory depression. The area under the ROC curve (AUC) indicated that ETCO₂ changes had good diagnostic performance in predicting clinically significant respiratory events. The optimal threshold value determined by ROC analysis showed significant sensitivity and specificity for predicting respiratory depression. Conclusion Capnography is an effective noninvasive monitoring method for the early detection of respiratory depression during procedural sedation performed for electrical cardioversion in the emergency department. In our study, changes in ETCO₂ values were observed to occur before decreases in oxygen saturation, and ETCO₂ changes had significant predictive value for respiratory events. These findings suggest that capnography may serve not only as a monitoring tool for ventilation but also as a clinically valuable early warning indicator of respiratory depression. Incorporating capnography into routine monitoring protocols may facilitate earlier recognition of respiratory complications and contribute to improved patient safety.