İn utero mort fetüs veya kromozomal/nonkromozomal anomalili fetüs nedeniyle gebeliği sonlandırılan veya doğumu gerçekleşen lohusalarda postpartum depresyonun ve anksiyete belirtilerinin araştırılması
In utero fetal demise or chromosomal and nonchromosomal fetal anomalies resulting in pregnancy termination or delivery: Investigation of postpartum depression and anxiety symptoms in postpartum women
  1. Tez No: 1003609
  2. Yazar: İREM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, in utero mort fetüs veya kromozomal/nonkromozomal anomalili fetüs nedeniyle gebeliği sonlandırılan ya da doğumu gerçekleşen lohusalarda postpartum depresyon ve anksiyete belirtilerinin araştırılması ve sağlıklı lohusalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. 1 Haziran 2025 – 30 Kasım 2025 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde in utero mort fetüs saptanarak doğum veya abortus yapan ya da antenatal dönemde kromozomal/nonkromozomal fetal anomali nedeniyle gebeliği sonlandırılan veya gebeliği devam ederek doğuran lohusalar çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı gebelik süreci geçirerek doğum yapan lohusalar kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma prospektif kohort olarak planlandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, obstetrik öyküleri ve psikososyal faktörleri kaydedildi. Postpartum ilk hafta ve birinci ayda Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Perinatal Anksiyete Tarama Ölçeği (PASS) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) uygulanarak depresyon ve anksiyete düzeyleri değerlendirildi. Olgu grubu gebelik haftasına göre 24 hafta ve altıyla, 24 hafta üstü olarak alt gruplara sınıflandırarak kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Olgu gruplarında EPDÖ ve PASS puanları hem postpartum ilk hafta hem de birinci ayda kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. BDÖ puanlarında başlangıçta gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken izlem sürecinde her iki grupta da azalma görüldü. Tüm gruplarda zamanla depresyon ve anksiyete puanlarında düşüş izlenmesine rağmen olgu grubunda skorların kontrol grubuna göre daha yüksek seyrettiği belirlendi. Alt grup analizlerinde özellikle ≤24 hafta grubunda başlangıç depresyon ve anksiyete puanlarının daha yüksek seyrettiği gözlendi. Düşük eğitim düzeyi, sigara kullanımı, gebeliğin planlı olmaması, yetersiz bakım algısı, yüksek doğum kaygısı ve düşük aile desteği postpartum depresyon ve anksiyete ile ilişkili bulundu. SONUÇ: Olumsuz obstetrik sonuç yaşayan lohusalarda postpartum dönemde depresyon ve anksiyete belirtileri daha yüksek düzeyde görülmektedir. Bu nedenle riskli obstetrik deneyim yaşayan kadınlarda postpartum dönemde erken ruhsal değerlendirme ve multidisipliner izlem önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In utero fetal demise or chromosomal and nonchromosomal fetal anomalies resulting in pregnancy termination or delivery: investigation of postpartum depression and anxiety symptoms in postpartum women This study aimed to evaluate postpartum depression and anxiety symptoms in women who delivered or terminated their pregnancy due to intrauterine fetal demise or chromosomal/non-chromosomal fetal anomalies and to compare these findings with those of healthy postpartum women. This prospective cohort study was conducted at Sakarya Training and Research Hospital between June 1, 2025 and November 30, 2025. Postpartum women who experienced pregnancy termination or delivery due to intrauterine fetal demise or fetal chromosomal/non-chromosomal anomalies constituted the case group, while women who had a healthy pregnancy and delivered a healthy infant formed the control group. Sociodemographic characteristics, obstetric history, and psychosocial factors were recorded. Depression and anxiety levels were assessed during the first postpartum week and at one month using the Beck Depression Inventory (BDI), the Perinatal Anxiety Screening Scale (PASS), and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). The case group was further subdivided according to gestational age (≤24 weeks and >24 weeks) and compared with the control group. EPDS and PASS scores were significantly higher in the case group compared with the control group both in the first …