Sürdürülebilir yeterlikler bağlamında özel beden eğitimi ve spor
Special physical education and sports in the context of sustainable competencies
  1. Tez No: 1003615
  2. Yazar: BERK HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin kimseyi geride bırakmama ilkesi doğrultusunda uyarlanmış beden eğitimi ve spor (UBES) aracılığıyla sürdürülebilir kalkınma amaçlarına sunulan katkıları değerlendirmek üzere geçerli ve güvenilir iki yeni ölçme aracı geliştirme ve geliştirilen bu ölçme araçları arasındaki korelasyonu öğretmen adayları ve antrenör adayları çeşitli değişkenler bakımından incelemek olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bu bağlamda hem tarama hem de ilişkisel tarama desenleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanması sürecinde; beden eğitimi ve spor öğretmenliği, antrenörlük eğitimi ve sınıf öğretmenliği bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinden veriler toplanmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA), Test-Tekrar Test ve asıl uygulama aşamalarında farklı örneklem gruplarına ulaşılmıştır. Verilerin analizi aşamasında AFA, DFA, Pearson Korelasyon ve ANOVA analizlerinden faydalanılmıştır. Analizler sonucunda 2 faktör ve 23 maddeden oluşan“Uyarlanmış Beden Eğitimi ve Sporda Sürdürülebilir Yeterlikler Ölçeği”(UBESSYÖ) ve 4 faktör ve 28 maddeden oluşan“Uyarlanmış Beden Eğitimi ve Sporda Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Yönelik Tutum Ölçeği”(UBESSKAYTÖ) literatüre kazandırılmıştır. DFA sonucunda UBESSYÖ (x2/df=2,27; RMSEA=,070; SRMR=,052; CFI=,91; IFI=,91; NNFI=,90; GFI=,86) ve UBESSKAYTÖ (x2/df=2,48; RMSEA=,077; SRMR=,043; CFI=,92; IFI=,92; NNFI=,91; GFI=,81) için elde edilen uyum iyiliği indekslerinin literatürde belirtilen değerler aralığında olduğu ve böylelikle geliştirilen ölçme araçlarının geçerli ve kararlı bir yapıya sahip olduğunu kanıtlamıştır. Geliştirme çalışmasından sonra gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre katılımcıların yeterlik ve tutum düzeylerinin cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, sınıf düzeyi ve öğrenim görülen bölüm değişkenlerinde ise dördüncü sınıf öğrencileri ve beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencileri lehine anlamlı farklılık tespit edildiği görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçları ise, katılımcıların sürdürülebilirlik yeterlik algıları ile bu alana yönelik tutumları arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop two new valid and reliable measurement tools to evaluate the contributions made to sustainable development goals through adapted physical education and sport (APES) in line with the“leave no one behind”principle of the United Nations 2030 Agenda for Sustainable Development, and to examine the correlation between these developed tools among pre-service teachers and pre-service coaches in terms of various variables. Quantitative research methods were utilized in this study. In this context, both descriptive survey and correlational survey designs were employed. During the data collection process, data were obtained from university students studying in the departments of physical education and sports teaching, coaching education, and primary school teaching. Different sample groups were recruited for the Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), Test-Retest, and the main implementation stages. EFA, CFA, Pearson Correlation, and ANOVA tests were utilized during the data analysis phase. As a result of the analyses, the“Sustainable Competencies Scale in Adapted Physical Education and Sport”consisting of 2 factors and 23 items, and the“Attitude Scale Towards Sustainable Development Goals in Adapted Physical Education and Sport”consisting of 4 factors and 28 items were introduced to the literature. The goodness-of-fit indices obtained from the CFA for the competency scale (χ2/df=2.27; RMSEA=.070; SRMR=.052; CFI=.91; IFI=.91; NNFI=.90; GFI=.86) and the attitude scale (χ2/df=2.48; RMSEA=.077; SRMR=.043; CFI=.92; IFI=.92; NNFI=.91; GFI=.81) were within the acceptable ranges specified in the literature, thereby proving that the developed measurement tools possess a valid and stable structure. According to the analysis results conducted following the scale development phase, the participants' competency and attitude levels did not differ significantly regarding the gender variable; however, significant differences were found in favor of fourth-year students and physical education and sports teaching department students regarding the grade level and department variables, respectively. Furthermore, correlation analysis results proved a positive and statistically significant relationship between the participants' sustainability competency perceptions and their attitudes towards this field.