Etkin piyasalar hipotezi ve düşük fiyatlı hisse senedi anomalisi
Efficient markets hypothesis and low-priced stock anomaly
- Tez No: 100364
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. BAHA KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
11 ÖZET 20. yüzyılda sermaye piyasalarının hızla gelişmesinden dolayı sermaye piyasaları, birçok araştırmacının çalışmalarına konu olmuştur. Etkin piyasalar hipotezi, bu çalışmalardan en kapsamlı ve en önemli olanlarından biridir. Hipotez, birçok varsayıma dayanmakla birlikte, özünü, herhangi bir yatırımcının, herhangi bir bilgiyi kullanarak sürekli aşırı getiri sağlayamayacağı oluşturur. Bu varsayımın dayanağı ise mevcut her bilginin, yatırımcıya, dolayısıyla fiyata çok hızlı yansıyacağıdır. Etkin piyasalar hipotezi bilgiyi; geçmiş fiyatlara ilişkin bilgiler, kamuya açık bilgiler ve kamuya açık olmayan özel bilgiler olarak ayırır. Bilgilerin bu şekilde üçe ayrılması, piyasanın da derecelerine göre üçe ayrılmasına neden olur. Bu durumda etkin piyasalar; zayıf form, yarı-güçlü form ve güçlü form olarak derecelendirilirler. Zayıf form etkinliğin geçerli olduğu bir piyasada, fiyatlar tamamen rastlantısal olarak gerçekleşmelidir. Yarı-güçlü form etkinliğin geçerli olduğu bir piyasada ise fiyatlar, kamuya açıklanan tüm bilgiyi yansıtmalıdır. Güçlü form etkinliğin geçerli olduğu bir piyasada ise kamuya açık olmayan özel bilgilerin, fiyatlara yansımış olması gerekmektedir. Bu varsayımlar ışığında yatırımcılar hiçbir zaman sürekli olarak aşırı getiri sağlayamazlar. Ancak hipotezin varsayımlarından çeşitli sapmalar olduğu ampirik olarak belirlenmiştir. Bu sapmaların genel adı anomalidir.m“Düşük Fiyatlı Hisse Senedi Anomalisi”bu sapmalardan biri olmakla birlikte varlığı etkin piyasalar hipotezinin ortaya konulmasından çok öncelere dayanır. Bu anomaliye göre, herhangi bir yatırımcı, düşük fiyatlı hisse senetlerine yatırım yaparak normal-üstü getiri sağlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı adı geçen anomalinin, İMKB'de var olup olmadığını test etmektir. 1995-1999 dönemlerini kapsayan bu çalışmada, İMKB'de işlem gören 100 hisse senedinin aylık kapanış fiyatları veri olarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, İMKB'de“Düşük Fiyatlı Hisse Senedi Anomalisi”ne rastlanmamış, anomalinin tam tersi kabul edilebilecek“Yüksek Fiyatlı Hisse Senedi Anomalisi”nin varlığı gözlemlenmiştir. Bugüne kadar finans literatüründe yer almayan bu anomalinin varlığına İMKB'de rastlanılması çalışmanın önemini bir kat daha arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Because of the rapid development of the capital markets in the 20th century, many researchers have examined the capital markets. Efficient market hypothesis is one of the most comprehensive and most important researches. Although the hypothesis has many assumptions, the essence of the hypothesis is that an investor cannot have excessive return by using any kind of information. The ground of this assumption is that any kind of present information will be reflected to the investor, in other words to the price immediately. Efficient market hypothesis categorizes the information into three; information about the past prices, public information, private information which is not known by the public. The categorization of the information into three types leads to the markets' categorization into three fields with respect to their degree. In this context; we have three categories as weak form, semi- strong form and strong form for the efficient market. A market in which the weak form is prevalent, the prices should be determined completely by coincidence. A market in which the semi-strong form is prevalent, the prices should reflect all the information announced to the public. A market in which the strong form is prevalent, the prices should reflect all the private information that is not known by the public. Within the light of these assumptions, investors can never get excessive returns. However; it is determined empirically that there are somedeviations from the hypothesis. The general name of these deviations is 'anomaly'. Although 'Low Priced Stock Anomaly“ is one of these anomalies, it exists so much before the efficient market hypothesis is proposed. Within the context of this anomaly, an investor can have extra return by investing on low priced stocks. The aim of this study is to test whether the mentioned anomaly exists in ISE or not. In this study, which covers the period of 1995-1999, the monthly closing prices of the 100 stocks in ISE have been used as data. As a result, ”Low priced stock anomaly“ cannot be found in ISE, on the contrary ”High Price Stock Anomaly" is observed. The observation of this anomaly, which has not been found in the finance literature till now, has increased the value of this study. «WW *S$S»