From Cosmos to Chaosmos: Ibsen's Women On The Bookshelf
Kozmos'tan Kaosmos'a: Ibsen'in Kitaplıktaki Kadınları
- Tez No: 1003652
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHZAD GHADERI SOHI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Henrik Ibsen'in başlıca düz yazı oyunlarında kadın öznenin etki gücünü incelemekte ve Ibsen'in kadınlarının yalnızca on dokuzuncu yüzyılın ataerkil yapılarını benimsemekle kalmayıp, bu yapıları aktif biçimde istikrarsızlaştırdığını ve yeniden yapılandırdığını savunmaktadır. Bu çalışma, Ibsen'i basitçe proto-feminist bir oyun yazarı olarak okumak yerine, onun kadın karakterlerini yasal, ailevi, metinsel ve metafizik otoritenin sembolik mimarisini sarsan yapısal ifşa aktörleri olarak konumlandırmaktadır. Hélène Cixous'nun écriture féminine kavramından ve Mikhail Bakhtin'in karnavalesk kuramından yararlanan tez, ataerkilliği yasalar, evlilik sözleşmeleri, ahlak kodları ve aile mitlerinden oluşan metaforik bir“kitap”ya da arşiv olarak kavramsallaştırır. Erkekler tarafından yazılmış bu kütüphanede kadınlar çoğunlukla nesne, arketip ya da sessizlik olarak konumlandırılır. Ancak Ibsen'in kadınları bu“okunabilirlik”konumunu reddeder. Ayrılma, ifşa, ironi, yıkım, bedensel ifade ve etik yüzleşme eylemleri aracılığıyla kendilerini yazılmış figürlerden karşı-yazarlara dönüştürürler. Bu çalışma, düz yazı döngüsünden seçilen karakterler üzerinden karnavalesk kesinti ve ifşadan radikal kopuş ve etik istikrarsızlaşmaya uzanan süreci izler; bu süreç, yıkım ile oluşun üretken bir aradalığı olarak tanımlanabilecek bir 'kaosmos' durumuna varır. Sonuç olarak, Ibsen'in kadınları patriarkayı istikrarlı bir feminist düzenle ikame etmezler. Bunun yerine metinsel ve sembolik otoriteyi geçici ve sorgulanabilir kılarlar. Ataerkil“kitaplık”yıkılmaz; titrer, kalıcılık iddiasını yitirir ve kesintiye daima açık kalır. Böylece Ibsen'in düz yazı döngüsü yalnızca kadınların özgürleşmesini değil, modernite bağlamında otorite, öznellik ve mirasın ontolojik yeniden kuruluşunu sahnelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines female agency in Henrik Ibsen's major prose plays, arguing that Ibsen's women do not merely inhabit nineteenth-century patriarchal structures but actively destabilize and reconfigure them. Rather than reading Ibsen simply as a protofeminist dramatist, this study positions his women as agents of structural exposure who unsettle the symbolic architecture of authority—legal, familial, textual, and metaphysical. Drawing on Hélène Cixous's concept of écriture féminine and Mikhail Bakhtin's theory of the carnivalesque, the dissertation conceptualizes patriarchy as a metaphorical“book”or archive composed of laws, marriage contracts, moral codes, and family myths. Within this male-authored library, women are inscribed as objects or silences. Ibsen's heroines refuse such legibility. Through acts of departure, exposure, irony, destruction, embodiment, and ethical confrontation, they transform themselves from written figures into counter-authors. Focusing on selected characters across the prose cycle, this study traces a progression from carnivalesque interruption and exposure to radical rupture and ethical destabilization, culminating in a condition of indeterminacy that may be described as 'chaosmos': a generative coexistence of destruction and becoming. Ultimately, Ibsen's women do not replace patriarchy with a stable feminist order. Instead, they render textual and symbolic authority provisional. The patriarchal“bookshelf”trembles and remains permanently open to interruption. Ibsen's prose cycle thus stages not merely women's emancipation, but the ontological reconstitution of authority, subjectivity, and inheritance within modernity.