Günümüz açıkhava reklamcılığı ve bir tasarım önerisi
Contemporary outdoor advertising and a design proposal
  1. Tez No: 100368
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ERDAL AYGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Reklam ve pazarlama, teknoloji ve bilimin gelişmesiyle paralel olarak ilerleyen sanayileşmenin birer sonucudur. Günümüzde A.B.D başta olmak üzere, pek çok ülkenin ekonomisini ayakta tutan öğelerden birisidir. Açıkhava reklamcılığı ise artık reklam sektöründe yerini gittikçe sağlamlaştıran, tanıtımcılığın en eski şekillerindendir. Açıkhava reklamcılığı yeni baskı teknikleri ve reklam teknolojilerindeki hızlı gelişmelerle beslenerek, temel reklam araçlarından biri haline gelmiştir. Hızlı bir“son dakika”hatırlatıcısı olması, dikkat çeken boyutları, ekonomik oluşu, hedef kitleye doğrudan ulaşması, günlük hayatın içinde bulunması potansiyel müşteriyi etkilemesi ile açıkhava reklamları etkili birer reklam araçlarıdır. Ülkemizde de reklam kampanyaları oluşturulurken açıkhava reklamlarına büyük bir yer ayrılmakta; bu doğrultuda -belediyelerin de katkısıyla- düzenli açıkhava reklam ünitelerinin sayısı giderek artmaktadır.. Açıkhava reklamları -içinde bulunduklan açıkhava koşullan nedeni ile- son derece dikkatli ve doğru şekilde tasarlanmalı; hem görsel elemanlann ve tipografinin, hem de kullanılacak malzemenin seçimine özen gösterilmelidir. Özellikle mesaj, günlük koşuşturma içindeki günümüz insanını bir anda yakalayıp etkileyebilecek çarpıcılıkta ve açıklıkta olmalıdır.“Açıkhava Reklamcılığı”konusunda yapılan araştırmalar ülkemizde gelişmekte olan bu sektörün problemlerini, gelişmelerini tasaramcılara ve reklamcılara ulaştırarak verimli çalışmalar yapılmasına katkıda bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Advertising and marketing are results of industrialization which progresses parallel to the growth in technology and science. Nowadays the advertisement is one of the elements which gives strength to the economies of the most countries, specially U.S.A. And outdoor advertising is one of the oldest way of presentation that strengthen it's place in advertising sector. Outdoor advertisement has become one of the basic advertisement means by moulding with the rapid development in the field of new printing advertisement technologies. Being a last minute reminder economic having attractive dimensions, reaching target mass directly, being in daily life, outdoor advertisements plays a significant role while composing advertisement campaigns. With this concern -the contribution of the municipalities- the number of the regular outdoor unit has been rapidly increasing. Outdoor adverisements -by the cause of being in the outdoor conditions- must be designed very carefully and correctly; visual elements and typography but also of the material which will be impressive and simple to attract the attention of the people who are in rush in daily life. These researchers which have been made on outdoor advertisements, will contribute to make productive works by transporting the problems and developments to the designers and advertisers.