Özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde kullanılan yaratıcı drama yöntemine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
An examination of primary school teachers' views on the use of the creative drama method in the education of gifted students
- Tez No: 1003676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde yaratıcı drama yönteminin kullanımına ilişkin BİLSEM'de görev yapan yaratıcı drama deneyimine sahip sınıf öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş ve durum çalışması desenine dayanmaktadır. Amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen üçü erkek, onu kadın olmak üzere toplam 13 öğretmenden yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, kodlama sürecinde MaxQDA yazılımı kullanılmış ve kodlayıcılar arası uyum oranı %85 olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin yaratıcı dramayı öğrencilerin derse aktif katılımını artıran, öğrenmeyi kalıcı hâle getiren ve sosyal-duygusal gelişimi destekleyen etkili bir yöntem olarak değerlendirdiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca yaratıcı drama yönteminin iletişim ve kendini ifade etme becerilerinin gelişimine katkı sağladığı, ancak etkili uygulamalar için uygun öğrenme ortamı ve öğretmen yeterliğinin önemli olduğu ifade edilmiştir. Bu doğrultuda, BİLSEM'lerde görev yapan öğretmenlere yönelik yaratıcı drama alanında hizmet içi eğitimlerin artırılması ve uygulamaya uygun fiziksel öğrenme ortamlarının desteklenmesi önerilmektedir. Ayrıca gelecekte yapılacak araştırmalarda, farklı veri toplama yöntemleri kullanılarak yaratıcı drama uygulamalarının öğrenci çıktıları üzerindeki etkilerinin derinlemesine incelenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views of primary school teachers with experience in creative drama who work at Science and Art Centers (BİLSEM) regarding the use of the creative drama method in the education of gifted students. The study was conducted using a qualitative research approach and was based on a case study design. Data were collected through semi-structured interviews with a total of 13 teachers, three male and ten female, selected through purposive sampling. The obtained data were analyzed using the content analysis method; MaxQDA software was used during the coding process, and the inter-coder reliability rate was calculated as 85%. The findings revealed that teachers considered creative drama to be an effective method that increases students' active participation in lessons, ensures lasting learning, and supports social and emotional development. In addition, it was stated that the creative drama method contributes to the development of communication and self-expression skills; however, an appropriate learning environment and teacher competence were emphasized as crucial for effective implementation. In this context, it is recommended that in-service training programs on creative drama be expanded for teachers working at BİLSEM and that physical learning environments suitable for creative drama practices be supported. Furthermore, future studies are suggested to examine the effects of creative drama practices on student outcomes in greater depth by employing different data collection methods.