Aynı davranışı ölçmeye yönelik kısa cevaplı ve çoktan seçmeli maddelerden oluşan testlerin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
In This study by comparing the psychometric properties of two different types of items one reguiring selection and the other reguiring short answers measuring thesome behaviour
- Tez No: 52819
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AKHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırmada aynı davranışı ölçmeye yönelik geliştirilen kısa cevaplı ve çoktan seçmeli olmak üzere iki ayrı test psikometrik özellikleri bakımından karşılaştırılarak madde yapısındaki farklılığın madde ve test istatistiklerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla kavramlar bilgisi, sıralamalar bilgisi, sınıflamalar bilgisi ve kavrama basamağı olmak üzere bu dört davranışbasamağına ait 40'ar maddeden oluşan iki form geliştirilmiştir. Testler iki ayrı sınıftan toplam 41 öğrenciye uygulanan öndeneme sonucunda gerekli düzeltmeler yapılarak asıl uygulamaya konu olan maddeler belirlenmiştir. Hazırlanan testler benzer sosyo-ekonomik ve kültürel düzeydeki 10 ilköğretim okullarından birer şube alınarak toplam 293 beşinci sınıf öğrencilerine önce kısa cevaplı test oimak üzere birer hafta arayla uygulanmıştır. Elde edilen verilerin madde analiz Systat Paket programı kullanılarak bilgisayarla, diğer analizler ise hesap makinasıyla yapılarak elde edilmiştir. Her iki testin madde güçlük indeksleri ve madde ayıncılık gücü indeksleri yüzdeler arası fark ile, güvenirlilikleri, KR-20 güvenirlilik katsayısı ve geçerlilikleri karne notlan ölçüt kabul edilerek yordama geçerliği ile hesaplanıp Fisher'in Zr dönüşümü yapılarak iki test arasındaki korelasyonlar arası farkı test eden z-istatistiği kullanılmıştır mYapılan analizlerle toplam 6 soruya cevap aranmıştır. Alt problemlere cevap aramak için yapılan çalışmalarda aynı davranışı ölçen kısa cevaplı ve çoktan seçmeli maddelerden oluşan testlerin ortalama güçlük düzeyleri, KR-20 güvenirlik katsayıları ve geçerlik indeksleri arasında manidar bir fark görülmemiştir. Her iki teste ait maddelerin madde güçlük indeksleri karşılaştırıldığında 28 madde arasındaki farkın çoktan seçmeli test maddeleri lehine manidar olduğu, 12 maddenin güçlük indeksleri arasında manidar bir fark olmadığı, ayırıcılık gücü indekslerinin karşılaştırılmasında ise 21 madde arasında fark olmadığı, 19 madde arasında kısa cevaplı test maddeleri lehine manidar bir fark olduğu bulunmuştur. Son olarak maddeler arası geçerlik indeksleri karşılaştırıldığında 11 madde arasında fark olmadığı, diğer 29 maddenin geçerlik indeksleri arasında kısa cevaplı test lehine manidar farklılıkların olduğu görülmüştür. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, by comparing the psychometric properties of two different types of test items, one requiring selection and the other requiring short answers, formed for measuring the same behaviour, was examined the effect of the difference between test items on the test statistics. For this aim, two forms composed of 40 items, were prepared as equivalent to four behavioral objectives that are knowledges of concept, ordering, classification and cognitive level respectively As a result of the preliminary test applied to 41 students from two different classes, by making the necessary corretions behaviours subject to actual practice were determined. The prepared tests, first the tests requiring short answers, were applied to 293 fifth class students from 1 0 different primary schools in the same social- economic and cultural level leaving one-week period between practices. In analyzing the findings obtained from the answers given by the students, item analysis was accomplished by using computer with systat programme and the other analysis by were made calculator. The item difficulty indices and discrimination power indices of the tests were calculated 025 the percentages, reliabilities with KR-20 reliability coefficient and validities. by using grades as criterion. The correlation coefficients by using Fisher's Zr transformation were tested with T-statistics with these analysis it was stuided the answers to 6 questions. As a result of the study, the findings showed that no significant differences were found between the two tests, the one composed of test items requiring selection and the other short answer type to measure the same behaviour difficulty levels; KR-20 reliability coefficients, and validity coefficients. When compared the item difficulty indices of both test items a significant difference was found between 28 items in favor of those test items requiring selection; but no significant difference was faund between the other 12items. As for the comprison of the item discrimination power indices, no significant difference was observed between 21 items, but a significant difference was observed between 19 items in favor of those test items requiring short answers. Finally when compared the validity indices of test items, it was observed that there was no difference between 1 1 items but there was a significant difference between the validity indices of the other 29 items in favor of the test requiring short answers. VI