Environmental morphism in blockchain ecosystems: ai-agent-based transmission between chains
Blokzincir ekosistemlerinde çevresel morfizm: Yapay zeka ajanlaryla zincirler arası aktarım
- Tez No: 1003745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Modern blokzinciri platformlarının çeşitliliği, işlevsellik açısından zengin fakat tasarım bakımından parçalı bir ekosistem oluşturmuştur. Her zincir, kendine özgü yürütme semantiği, işlem modelleri ve güvenlik ilkeleri uygular. Bu heterojenlik yeniliği teşvik ederken, merkeziyetsiz uygulamaların taşınabilirliğini ve alanodaklı özelliklerin yeniden kullanılabilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu tez, heterojen blokzinciri ortamları arasında özellik aktarımını mümkün kılan, yapay zeka destekli bir yaklaşım olan Çevresel Morfizmi önermektedir. Çevresel Morfizm, tokenları veya kaynak kodunu doğrudan aktarmak yerine, nesne tabanlı sahiplik veya örtük işlem sıralaması gibi işlevsel özellikleri modelleri çıkarır ve yeniden üretir; böylece bu özellikler farklı bir blokzinciri ortamında doğal biçimde tekrar ortaya çıkabilir. Ethereum ve Sui, temsili vaka çalışmaları olarak ele alınmış; Solidity ve Move sözleşmeleri arasında çift yönlü çeviri ve doğrulama gerçekleştiren, CrewAI çerçevesi üzerine inşa edilmiş çok ajanlı bir boru hattı tasarlanmıştır. Deneysel sonuçlar, önerilen sistemin Sui'ye özgü nesne sahipliği ve örtük kaynak güvenliği gibi özellikleri Ethereum'un hesap tabanlı modeli içinde otomatik olarak yeniden oluşturabildiğini göstermektedir. Bu çalışma, blokzinciri ekosistemleri arasında yapay zeka destekli özellik göçü için hem kavramsal bir temel hem de pratik bir yöntem sunarak birlikte çalışabilirlik, maliyet azaltımı ve uzun vadeli yazılım sürdürülebilirliği için yeni olanaklar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The diversity of modern blockchain platforms has created an ecosystem rich in functionality yet fragmented in design. Each chain implements its own execution semantics, transaction models and security principles. While this heterogeneity stimulates innovation, it complicates the portability of decentralised applications and the reuse of domain specific features. This thesis proposes Environmental Morphism, an artificial-intelligence driven approach that enables the transmission of blockchain features across heterogeneous environments. Instead of transferring tokens or source code directly, Environmental Morphism models, extracts and regenerates functional features for example, object based ownership or implicit transaction ordering. So that they can reemerge natively within a different blockchain environment. Using Ethereum and Sui as representative case studies, we design a multiagent pipeline built on the CrewAI framework that performs bidirectional translation and validation between Solidity and SUI Move contracts. Experimental results demonstrate that the proposed pipeline can automatically reproduce Sui specific properties such as object ownership and implicit resource safety within Ethereum's account based model. This work thus contributes both a conceptual foundation and a practical methodology for AI‑assisted feature migration between blockchain ecosystems, offering new opportunities for interoperability, cost reduction and long term software sustainability.