Examining the relationship between AI-driven personalized recommendations and purchase intention
Yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş öneriler ile satın alma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 1003844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
E-ticaret sektöründe, kişiselleştirilmiş öneri sistemleri, şirketlerin kullanıcı deneyimini geliştirmek için temel bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Pazar konumlarını güçlendirmek amacıyla, birçok işletme kullanıcı verilerini ve davranışlarını analiz etmek için yapay zekâ sistemlerinden yararlanmakta ve böylece kişiselleştirilmiş ürün veya hizmet önerilerinde bulunmaktadır. Stimulus-Organism-Response (S-O-R) çerçevesi temel alınarak, bu çalışma, yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş önerilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisini ve tüketicilerin güven, algılanan fayda ve gizlilik kaygılarına ilişkin algılarının bu ilişkiyi nasıl aracılık ettiğini incelemektedir. Çalışmada bir nicel yöntem olarak çevrimiçi anketler aracılığıyla Türkiye ve Fransa'da ikamet eden tüketicilerden birincil veri toplanmıştır. Bulgular, yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş önerilerin tüketicilerin satın alma niyetini önemli ölçüde etkilediğini ve aynı zamanda güven ve algılanan fayda algılarını olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, güven ve algılanan faydanın satın alma niyeti üzerinde belirleyici bir rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda, bu faktörlerin yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş öneriler ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi aracılık ettiği ve çevrimiçi perakendede yapay zekâ uygulamaları çerçevesinde psikolojik mekanizmalar olarak işlev gördüğü sonucuna varılmıştır. Ancak, önceki beklentilerin aksine, yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş öneriler gizlilik kaygılarını anlamlı şekilde etkilememiş ve gizlilik kaygıları da satın alma niyetini anlamlı biçimde etkilememiştir. Şeffaflığın moderatör rolü incelendiğinde, şeffaflığın yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş öneriler ile güven arasındaki ilişkiyi moderatörlemediği bulunmuştur. Bu çalışma, e-ticaret bağlamında yapay zekâ destekli tüketici davranışlarını anlamada psikolojik mekanizmaların önemini vurgulamaktadır. Uygulamalı katkılar açısından, çalışmanın çevrimiçi işletmelere ve pazarlama yöneticilerine, platformlarında yapay zekâ destekli kişiselleştirilmiş önerileri uygulama ve pazarlama stratejilerini geliştirme konusunda değerli bilgiler sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the e-commerce sector, personalized recommendation systems have emerged as an essential strategy for companies to improve users' experience. In order to strengthen their market position, many businesses use artificial intelligence systems to analyze user data and behavior to recommend personalized products or services. Based on the Stimulus-Organism-Response framework, this study examines the relationship between AI-powered personalized recommendations and purchase intention, as well as how perceptions of consumers about trust, perceived usefulness, and privacy concerns mediate it. Through online survey questionnaires, a quantitative method was employed to gather primary data from consumers residing in Turkey and France. The findings indicated that AI-driven personalized recommendations significantly affect consumers' purchase intentions and also positively influence their perceptions about trust and perceived usefulness. Moreover, they showed that trust and perceived usefulness have a crucial impact on purchase intention. In this regard, it is concluded that these factors mediate the association between AI-personalized recommendations and purchase intention, demonstrating their role as psychological mechanisms in the framework of AI applications in online retail. However, unlike prior expectations, AI-driven personalized recommendations did not significantly affect privacy concerns, nor did privacy concerns significantly influence purchase intention. By investigating the moderating role of transparency, it was found that transparency does not moderate the relation between AI-driven personalized recommendations and trust. This study emphasizes the role of psychological mechanisms in understanding AI-driven consumer behavior in the e-commerce context. For practical contributions, this study provides insights for online businesses and marketing managers intending to implement AI-driven personalization on their platforms and improve their marketing strategies.