Probiyotik tüketiminin yaşam kalitesi üzerine etkisi: Beslenme alışkanlıkları ve psikolojik durum ile ilişkisi
The impact of probiotic consumption on quality of life: Its relationship with dietary habits and psychological state
  1. Tez No: 1003845
  2. Yazar: SHABNAM NAZAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 18-65 yaş arası bireylerde probiyotik takviye kullanım durumunun dep-resyon, anksiyete ve yaşam kalitesi ile ilişkisini değerlendirmek ve demografik özel-likler, beslenme alışkanlıkları ile fiziksel aktivite düzeyinin bu ilişkiler üzerindeki olası etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel ve tanımlayıcı nite-likte planlanan araştırma, etik kurul onayı alınarak Türkiye'de yaşayan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 137 birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen ka-tılımcılar probiyotik takviye kullanım durumuna göre iki gruba ayrılmış ve probiyotik kullanan bireyler (n=46) ve probiyotik kullanmayan bireyler (n=91) olarak sınıflandı-rılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik özelliklerini, besin tüketim sıklığı formunu, fiziksel ve beslenme alışkanlıklarını içeren anket formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla kullanılan kısa form (Sf-12) yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Analiz so-nuçlarına göre probiyotik kullanım durumu ile yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu ve BKİ ara-sında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Diğer probiyotik veya prebiyotik özellikli besinlerle de anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Depresyon ve anksiyete puanları arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş, depresyon ve anksiyete düzeyleri arttıkça fiziksel yaşam kalitesi puanlarının azaldığı belirlenmiştir (p<0,05). Mental yaşam kalitesi ile probiyotik kullanım durumu arasın-da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Probiyotik kullanım sıklığı arttıkça depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkinin güçlendiği gözlenmiş, ancak bu durum yaşam kalitesinin mental bileşenine yansımamıştır. Çalışmanın sınırlılıkları arasında örneklem grupları arasındaki sayısal dengesizlik, probiyotik suşlarının ve dozlarının ayrıntılı olarak değerlendirilmemesi, bağırsak mikrobiyotasının doğrudan analiz edilememesi ve ruhsal bozukluğu olan bireylerin çalışma dışı bırakılması yer almaktadır. Sonuç olarak, bu çalışmada sağlıklı yetişkin bireylerde probiyotik takviye kullanımının depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerinde sınırlı etkilere sahip olduğu görülmüş, probiyotiklerin ruhsal durum üzerindeki etkilerinin daha çok klinik popülasyonlarda ve belirli suşlar üzerinden yapılan çalışmalarda belirginleşebileceği düşünülmüştür. Gelecek çalışmalarda daha büyük örneklemlerle, belirli probiyotik suşlarına odaklanan, bağırsak mikrobiyotasını doğrudan değerlendiren, probiyotik et-kilerinin netliğini sağlayan özelliklere sahip ve ruhsal bozukluğu olan bireyleri de kapsayan uzun süreli müdahale çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the association between probiotic supplement use and depression, anxiety, and quality of life among individuals aged 18-65 years, as well as to investigate the potential influence of demographic characteristics, dietary habits, and physical activity levels on these relationships. Designed as a cross-sectional and descriptive study, the research was carried out with a total of 137 volunteers living in Türkiye after obtaining approval from the relevant ethics committee. Participants were categorized into two groups based on their probiotic supplement use: individuals who reported using probiotics (n = 46) and those who did not use probiotics (n = 91). Data were collected using a structured questionnaire that included items on sociodemographic characteristics, food frequency, dietary habits, and physical activity patterns, in addition to the Beck Depression Inventory, the Beck Anxiety Inventory, and the Short Form-12 (SF-12) questionnaire to assess quality of life. According to the analysis results, no statistically significant associations were found between probiotic use and age, sex, educational level, marital status, employment status, dietary habits, physical activity level, or body mass index (BMI) (p > 0.05). Similarly, no significant relationships were observed between probiotic use and the consumption of other probiotic- or prebiotic-containing foods. A low but statistically significant positive correlation was identified between depression and anxiety scores, indicating that higher levels of depression and anxiety were associated with lower physical component scores of quality of life (p < 0.05). No statistically significant association was found between probiotic use and the mental component of quality of life. Although an increase in probiotic use frequency appeared to strengthen the relationship between depression and anxiety, this pattern was not reflected in the mental quality of life scores. The main limitations of this study include the numerical imbalance between the study groups, the lack of detailed evaluation of probiotic strains and dosages, the inability to directly assess gut microbiota composition, and the exclusion of individuals with diagnosed psychiatric disorders. In conclusion, the findings suggest that probiotic supplement use among healthy adults has limited effects on depression, anxiety, and quality of life. It is considered that the potential mental health benefits of probiotics may become more evident in clinical populations and in studies focusing on specific probiotic strains. Future research is recommended to include larger and more balanced samples, target specific probiotic strains, directly evaluate gut microbiota, incorporate individuals with mental health disorders, and adopt long-term interventional study designs to clarify probiotic effects more clearly.