Basketbol taraftarlarında özdeşleşme, takıma güven ve sadakat ilişkisi: Anadolu Efes örneği
The relationship between identification, trust in the team, and loyalty among basketball fans: The case of Anadolu Efes
- Tez No: 1003855
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, profesyonel basketbol taraftarlarında takımla özdeşleşme, spor kulübüne güven ve marka sadakati arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'nin önde gelen basketbol kulüplerinden biri olan Anadolu Efes'in taraftarları örnekleminde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 sezonunda Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynanan iç saha maçlarını canlı olarak takip eden toplam 301 taraftar oluşturmaktadır. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı kapsamında betimsel ve ilişkisel tarama modelleri kullanılarak tasarlanmıştır. Verilerin toplanmasında Marka Sadakati Ölçeği ile Spor Kulübüne Güven Ölçeği kullanılmış; ayrıca katılımcıların demografik ve taraftarlık özelliklerini belirlemek amacıyla Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde normallik testleri yapılmış; ardından bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc testleri ve betimsel istatistikler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, takımla özdeşleşme ve davranışsal sadakat boyutlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, taraftarlık süresi, maç izleme sıklığı ve fan club üyeliği gibi değişkenlere göre anlamlı biçimde farklılaştığını ortaya koymuştur. Özellikle uzun süreli taraftarlık, düzenli maç izleme ve fan club üyeliği, özdeşleşme ve marka davranışı düzeylerini artıran önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Buna karşılık, marka tatmini ve bazı güven boyutlarının demografik değişkenlere göre daha sınırlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma, basketbol taraftarlığında kimlik temelli özdeşleşmenin, kulübe duyulan güven ve marka sadakati üzerinde merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Elde edilen bulguların, spor kulüplerinin taraftar ilişkileri, marka yönetimi ve sürdürülebilir bağlılık stratejileri geliştirmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between team identification, trust in the sports club, and brand loyalty among professional basketball fans. The research was conducted with the supporters of Anadolu Efes, one of Türkiye's leading basketball clubs. The sample consisted of 301 fans who attended home games at the Sinan Erdem Sports Hall during the 2024–2025 season. The study was designed within a quantitative research framework, employing descriptive and correlational survey models. Data were collected using the Brand Loyalty Scale and the Sports Club Trust Scale, along with a Demographic Information Form developed to identify participants' demographic characteristics and fan-related behaviors. Prior to the main analyses, normality tests were conducted. Subsequently, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), post-hoc tests, and descriptive statistics were applied to analyze the data. The findings revealed that team identification and behavioral loyalty differed significantly according to variables such as gender, age, education level, duration of fandom, frequency of match attendance, and fan club membership. In particular, long- term fandom, regular match attendance, and fan club membership were identified as key factors that increase levels of identification and brand-related behaviors. In contrast, brand satisfaction and some dimensions of trust demonstrated more stable patterns and showed limited variation across demographic variables. In conclusion, the study indicates that identity-based identification plays a central role in shaping trust in the club and brand loyalty among basketball fans. The results suggest that psychological attachment and experiential engagement are critical components of sustainable fan relationships. It is believed that these findings can contribute to the development of effective fan engagement, brand management, and long-term loyalty strategies for professional sports clubs.