Denklemler ve eşitsizlikler konusu bağlamında 9. sınıf eski veyeni müfredat matematik ders kitaplarının prakseolojikyaklaşımla incelenmesi
An analysis of 9th grade old and new curriculum mathematics textbooks with a praxeological approach in the context of equations and inequalities
- Tez No: 1003903
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNAY BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ortaöğretim Matematik ders kitaplarında yer alan Denklemler ve Eşitsizlikler konusu, eski ve yeni öğretim programlarına göre hazırlanmış ders kitapları temel alınarak Didaktiğe İlişkin Antropolojik Kuram çerçevesinde prakseolojik açıdan incelenmiştir. Araştırma kapsamında birinci dereceden tek ve iki bilinmeyenli denklemler, eşitsizlikler, mutlak değer içeren denklemler ve eşitsizlikler ile üslü ve köklü ifadeleri içeren denklemler ele alınmıştır. İlgili ders kitaplarında bulunan görevler; görev türleri, bu görevlerde kullanılan teknikler, teknikleri gerekçelendiren açıklamalar ve dayandıkları matematiksel kuramlar doğrultusunda analiz edilmiş ve matematiksel organizasyon tabloları oluşturulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, eski müfredat ders kitaplarında işlem odaklı ve belirli çözüm tekniklerine dayanan görevlerin ağırlıklı olduğu, yeni müfredata göre hazırlanmış ders kitaplarında ise görev çeşitliliğinin arttığı ve kavramsal anlamayı destekleyen etkinliklere daha fazla yer verildiği belirlenmiştir. Ayrıca yeni müfredat ders kitaplarında, sözel olarak ifade edilen durumların matematiksel modellere dönüştürülmesine, grafiksel temsillerin kullanımına ve farklı çözüm yollarının teşvik edilmesine yönelik görevlerin daha sistematik bir biçimde sunulduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bazı alt başlıklarda her iki ders kitabında da belirli görev türlerinin sınırlı sayıda yer aldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Denklemler ve Eşitsizlikler konusuna ilişkin prakseolojik yapıların eski ve yeni müfredat ders kitaplarında farklılık gösterdiği, yeni öğretim programına göre hazırlanan ders kitaplarının matematiksel organizasyon açısından daha bütüncül bir yapı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulguların, ders kitabı hazırlama sürecine ve matematik öğretimine yönelik yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the topic of Equations and Inequalities in secondary school mathematics textbooks from a praxeological perspective within the framework of the Anthropological Theory of Didactics, based on textbooks prepared according to both old and new curricula. The research covers first-degree equations with one and two unknowns, inequalities, equations and inequalities involving absolute value, and equations involving exponential and radical expressions. The tasks found in the relevant textbooks were analyzed based on task types, techniques used in these tasks, explanations justifying the techniques, and the mathematical theories on which they are based, and mathematical organization tables were created. The analyses revealed that older curriculum textbooks predominantly featured tasks focused on operations and specific solution techniques, while new curriculum textbooks showed increased task variety and included more activities supporting conceptual understanding. Furthermore, it was observed that the new curriculum textbooks presented tasks more systematically, encouraging the transformation of verbally expressed situations into mathematical models, the use of graphical representations, and the exploration of different solution methods. However, it was found that both textbooks included a limited number of specific task types in some subheadings. Consequently, it was concluded that the praxeological structures related to Equations and Inequalities differ between the old and new curriculum textbooks, and that the textbooks prepared according to the new curriculum offer a more holistic structure in terms of mathematical organization. It is believed that these findings will contribute to studies on the textbook preparation process and mathematics teaching.