Uygulamalı dinleme izleme sınavlarına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers opinions on applied listening and viewing exams
  1. Tez No: 1003922
  2. Yazar: SELİM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ALİYE İLKAY YEMENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitimde beceri temelli yaklaşımın güçlenmesi, özellikle dil becerilerinin ölçme ve değerlendirilmesinde farklı yöntemlere ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Bu kapsamda, 09/09/2023 tarihli ve 32304 sayılı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği çerçevesinde Türkçe dersi kapsamında uygulanan diğer dil becerilerine kıyasla geri planda kalan dinleme becerisinin ölçülmesi, uygulamalı dinleme sınavlarını ve bu sınavlara ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşlerini önemli hâle getirmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, uygulamalı dinleme sınavlarına ilişkin Türkçe öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymaktır. Böylece yeni sınav modülünde dinleme becerisinin ölçülmesine yönelik sürece ilişkin mevcut durumun belirlenmesi, uygulamaya dair ihtiyaçların ve beklentilerin görünür hâle getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımında fenomonoloji (olgubilim) desenine göre tasarlanmış; veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunu, Afyonkarahisar İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda görev yapan ve uygulamalı dinleme sınavını sahada en az bir kez uygulamış olan 33 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılardan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi aracılığıyla kodlanmış, kodlar içerik özelliklerine göre kategoriler halinde gruplanmış ve frekans değerleriyle birlikte tablolaştırılmıştır. Ayrıca analiz süreci ve bulguların yorumlanması, katılımcı görüşlerinden alınan doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Çalışmada uygulamalı dinleme sınavlarının hazırlanması, uygulanması ve değerlendirmesi sürecinde yaşanan zorluklara, öğrenci ve öğretmen açısından avantajları ve dezavantajlarına, dinlemeye süreçte ne derece katkı sunduğuna, kalıcılığı ve sürdürülebilirliğine yönelik Türkçe öğretmenlerinin fikirleri alınmıştır. Ulaşılan sonuçlar, Türkçe öğretmenlerinin uygulamalı dinleme sınavlarına ilişkin görüşlerinin iki yönlü bir yapıda şekillendiğini göstermektedir. Öğretmenler bir yandan bu sınavların dikkat, dinleme ve anlamlandırma becerilerine katkı sunduğunu belirtirken; diğer yandan hazırlık, uygulama ve değerlendirme aşamalarında karşılaşılan çeşitli sorunlara işaret etmişlerdir. Ayrıca katılımcılar uygulamalı dinleme sınavlarının kalıcılığı ve sürdürülebilirliği hususunda görüş ayrılığı olduğu tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında görüşme başlıklarının bazılarında belirli kodlarda yoğunlaşma, bazılarında ise daha geniş bir kod dağılımının ortaya çıktığı görülmüş; elde edilen bulgular doğrultusunda sürece ve araştırmacılara ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The strengthening of the skills-based approach in education has led to a need for different methods, especially in the measurement and evaluation of language skills. In this context, the measurement of listening skills, which are often overlooked compared to other language skills in Turkish language lessons, as defined in the Measurement and Evaluation Regulation No. 32304 dated 09/09/2023, has made applied listening exams and the opinions of Turkish language teachers regarding these exams significant. Accordingly, the aim of this research is to reveal the opinions of Turkish language teachers regarding applied listening exams. Thus, the goal is to determine the current situation regarding the process of measuring listening skills in the new exam module, and to make visible the needs and expectations regarding the application. The study was designed according to the phenomenological design in a qualitative research approach; data were obtained through a semi-structured interview form prepared by the researcher. The participant group of the research consisted of 33 Turkish language teachers working in middle schools affiliated with the Afyonkarahisar Provincial Directorate of National Education who had applied the applied listening exam at least once in the field. Data obtained from participants were coded using a descriptive analysis method. The codes were grouped into categories according to their content characteristics and tabulated with frequency values. Furthermore, the analysis process and interpretation of the findings were supported by direct quotations from the participants' opinions. The study sought the opinions of Turkish language teachers regarding the challenges encountered in the preparation, implementation, and evaluation of applied listening tests, their advantages and disadvantages for students and teachers, the extent to which they contribute to listening skills, and their retention and sustainability. The results show that Turkish language teachers' opinions on applied listening tests are twofold. While teachers stated that these tests contribute to attention, listening, and comprehension skills, they also pointed out various problems encountered during the preparation, implementation, and evaluation phases. Additionally, it was found that participants had differing opinions regarding the retention and sustainability of applied listening tests. The study revealed a concentration on specific codes in some interview topics, while others showed a broader distribution of codes; based on these findings, suggestions were developed regarding the process and researchers.