Üniversite öğrencilerinin toplumsal ilgi düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the university students social interest in terms of some variables
  1. Tez No: 100393
  2. Yazar: MAKBULE SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin toplumsal ilgileri bazı bağımsız değişkenlere göre beş alt problem halinde incelenmiştir. Bu amaçla, alt problemler öğrencilerin demografik, akademik, bedensel ve doğuş sırasına göre beş ana grup altında ele alınmıştır. Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı bölümlere devam eden, rastlantısal olarak seçilmiş 806 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri 1999-2000 Eğitim-öğretim yılı bahar döneminde toplanmıştır. Araştırmada bağımsız değişkenlerle ilgili veriler, Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla, öğrencilerin toplumsal ilgi düzeyine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Toplumsal ilgi ölçeği ile toplanmıştır. Ortalamalar arası farkların önemli olup olmadığı çoklu gruplarda tek yönlü varyans analizi ve gerekli olanlarda Tukey b testi, ikili gruplarda t testi ile kontrol edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: öğrencilerin demografik özellikleri ile ilgili olarak ; öğrencilerin cinsiyete göre toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında, öğrencilerin yaşamlarının çoğunu geçirdikleri yerleşim yerine ilişkin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. öğrencilerin akademik özellikleri ile ilgili olarak ; sınıf düzeyine göre ve devam edilen bölüme göre öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı ; ama akademik başarının algılanışında kendini başarılı olarak algılayanların lehine toplumsal ilgi puanları ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur.IV Öğrencilerin ailesel özellikleri ile ilgili olarak ; anne ve babasının eğitim düzeyine göre öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında, ailesinin gelir düzeyine göre öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında ve yetiştikleri ailenin yapısına göre öğrencilerin toplumsal ilgi puanları ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Öğrencilerin bedensel özellikleri ile ilgili olarak ; herhangi bir organında kısıtlılık veya işlev yetersizliği olan öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalaması ile herhangi bir organında kısıtlılık veya işlev yetersizliği olmayanların toplumsal ilgi puanlarının ortalaması arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. öğrencilerin doğuş sırası ile ilgili olarak ; doğuş sırasına göre ilk çocuk, ortanca çocuk ve son çocuk pozisyonunda olan öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında ve ailenin tek çocuklar ile ailenin çok çocuğundan biri olan öğrencilerin toplumsal ilgi puanlarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the social interest of the university students according to some independent variables were investigated under five subproblems. For this purpose in this study, five main groups of subproblems have been tested, in regard to personal, academic, family, birth order and number of children and organic characteristics of the students. 806 students randomly selected from the various departments of the Faculty of Education of Marmara University in 1999-2000 school year. In the research, the students have been given a Questionnaire of Personal Information and The Social Interest Inventory (Sil) both developed by the researcher. Analysis of variance and t test were utilized for statistical analysis, p value.05 was chosen as the significant level. The findings of the study can be summarized as follows : In regard to the demografic characteristics of the students, significant differences have not been found between social interest in terms of sex and the places where they have spent most of their lives. In regard to the academic characteristics of the students, significant differences have been found between social interest in terms of perception of academic achievement but significant differences have not been found between social interest in terms of level of class and departments. In regard to the family characteristics of the students, significant differences have not been found between social interest inVI terms of parent's educational level, economic level and their family constitution. In regard to the organic characteristics of the students, significant differences have not been found between social interest in terms of being deficient of organ functions or not. In regard to the birth order characteristics of the students, significant differences have not been found between social interest in terms of being only child or being one of many children and birth order among siblings.