Liselerde okutulması önerilen tarih ders kitaplarının içeriğinin Türk Milli Eğitimi'nin genel amaçlarıyla tutarlılığı
The consistency of history textbooks proposed to be thought in the high schools, with the aim of Turkish National Education
- Tez No: 100394
- Danışmanlar: PROF.DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığı' nca 2000-2001 Öğretim Yılı'nda liselerde okutulabilmesi için onay verilen tarih kitapları içerisinden, araştırmanın çalışma alanında belirlenmiş olanlarının Türk Milli Eğhimi'nin genel amaçlarıyla ne derece tutarlılık gösterdikleri araştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, var olan durumun ortaya konulması amaçlandığından, betimsel yöntem kullamlmıştır. 2000-2001 Öğretim Yılı için, MEB tarafindan liselerde okutulması önerilen, tarih ders kitapları arasından, uzman kanılarıyla belirlenen; Prof. Dr. Kâzım Yaşar Kopraman'ın koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, Prof. Dr. H. Yavuz Ercan, Prof. Dr. Özer Ergenç, Prof. Dr. Reşat Genç, Prof. Dr. Özkan İzgi ve Prof. Dr. Rifat önsoy'dan oluşan komisyonca hazırlanan Tarih Lise 1, Tarih Lise 2 kitapları ile Prof. Dr. Ahmet Mumcu ve Mükerrem K. Su tarafindan yazılan T. C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük adlı kitap, kaynak tarama tekniği kullanılarak incelenmiştir. İncelemede Türk Milli Eğitimi'nin genel amaçlan göz önünde bulundurulmuştur. Geçmişten günümüze tarih çalışmaları incelenmiş olup süreçteki tarih ders kitaplarına ilişkin araştırmalar da taranmıştır. Araştırma sonucunda; eğitimi yönlendirenlerin tarihsel kişiliklerle kendini özdeşleştirdiği ve bunu genç kuşaklara aktarmak istediği, tarih ders kitaplarında, geçmişin; nesnel ve bilimsel bir yaklaşımla değerlendirilmediği, Atatürk İlke ve Devrimleri'nin yeterince dikkate alınmadığı, konuların Türk-İslam ağırlıklı olduğu, eski uygarlıklara ve dünya tarihine çok az yer ayrıldığı, Türk diline ve yazım kurallarına yeterli titizliğin gösterilmediği, bazı ünitelerde öğrenci hazırbulunuşluk düzeyine uygun olmayan bir içerik sunulduğu, olayların neden ve sonuçları yeterince ayrıntılı verilmediği için anlaşılamaz olduğu, metinlerin içine yerleştirilen resimlerin, haritaların metinle yeterince uyumlu olmadığı, tarih ders kitaplarının uygar dünya yurttaşı yetiştirme hedefi için gerekli içerikten yoksun olduğu, sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, history textbooks approved by National Education Ministry to be thought in the high schools for 2000-2001 school years determined in the work field of this study were examined to find the degree of consistency with the general goals of Turkish National Education. In the study, the descriptive study was used because the aim of this study was to show the present state about this topic. For 2000-2001 school years, among history textbooks proposed to teach in the high schools by National Education Ministry and determined by experts' opinions; History Textbook for High School 1 and High School 2 coordinated by Prof. Dr. Razım Yaşar Kopraman and prepared by committee constituted by Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, Prof. Dr. H. Yavuz Ercan, Prof. Dr. Özer Ergenç, Prof. Dr. Reşat Genç, Prof. Dr. Özkan İzgi and Prof. Dr. Rıfat Özsoy; and the book named as 'T.R. (Turkish Republic) Revolution History and Kemalism' written by Prof. Dr. Ahmet Mumcu and Mükerrem K. Su were studied through literature review technique. The general goals of Turkish National Education were taken into consideration. History studies done from past to now and the research about history textbooks were also studied. According to research findings, it was found that ones who orientate education make themselves identical with historical persons and transfer this to the young generations. In addition, it was determined that the past was not evaluated objectively and scientifically in the history textbooks. Atarürk's Principles and Revolutions were not taken into consideration sufficiently. Moreover, it was designated that the topics in the textbooks were mostly about Turk-Islam subject and ancient civilizations and world history were not taken into account sufficiently in the textbooks. It was not shown sufficient fussiness to Turk language and the spelling rules in the history textbooks. Furthermore, it was determined that the content of some units in the textbooks was not available for the level of student readiness so that the event were incomprehensible because the cause-effects of event were not covered deeply. The pictures and atlases in the texts also were not harmoniousIll sufficiently with the text. It was also concluded that the content of history textbooks were deprived of the aim of training the civilized universe citizens.