İşletmelerin proje yönetim performansı ve inovasyon yeteneği üzerine karma bir araştırma: Silifke Organize Sanayi Bölgesi örneği
A mixed research study on project management performance and innovation capability of enterprises: The case of Silifke Organized Industrial Zone
- Tez No: 1003930
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ARIÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Silifke Organize Sanayi Bölgesi'nde (Silifke OSB) faaliyet gösteren işletmelerde proje yönetim performansı ile inovasyon yeteneği arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma, OSB'de proje ve inovasyon faaliyetleri yürüten işletmelerin proje anlayışları, inovasyon uygulamaları ve bu alanlardaki performans düzeylerini birlikte değerlendirmeye odaklanmaktadır. Çalışmanın örneklemi, Silifke OSB'de ulaşılan ve çoğunluğu KOBİ ölçeğinde olan, madencilik ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren 28 işletmeden oluşmaktadır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi; proje, proje yönetimi, proje yönetim performansı, inovasyon ve inovasyon yeteneği değişkenleri etrafında yapılandırılmıştır. Araştırma karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Nicel veriler Likert tipi ölçekler aracılığıyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlarla toplanmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik, tematik ve söylem analizi yöntemleri birlikte kullanılmış; kod ve tema oluşturma ile örüntü belirleme aşamalarında yapay zekâ destekli bir büyük dil modeli araştırmacı denetimi altında destekleyici araç olarak kullanılmıştır. Bulgular, Silifke OSB'deki işletmelerde proje yönetim performansı arttıkça inovasyon yeteneğinin de artış eğiliminde olduğunu göstermektedir. Ancak veri setindeki sınırlılıklar nedeniyle test istatistikleri anlamlılık eşiğinin altında kalmıştır. İşletme özelliklerinin çoğuna göre anlamlı farklılık bulunmazken, tescilli marka veya patent sahipliğinin inovasyon yeteneği ile anlamlı biçimde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Nitel bulgular ise projelerin ağırlıklı olarak makine-teçhizat ve otomasyon yatırımları, altyapı geliştirme, yenilenebilir enerji ve yeni ürün–Ar-Ge faaliyetlerinde yoğunlaştığını; inovasyon uygulamalarının ise süreç iyileştirme, otomasyon ve yeni ürün geliştirme alanlarında öne çıktığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between project management performance and innovation capability in enterprises operating in the Silifke Organized Industrial Zone (Silifke OIZ). The research focuses on jointly evaluating the project perspectives, innovation practices, and performance levels of enterprises conducting project and innovation activities within the OIZ. The sample of the study consists of 28 enterprises operating primarily in the mining and food sectors within Silifke OIZ, most of which are small and medium-sized enterprises (SMEs). The conceptual framework of the research is structured around the variables of project, project management, project management performance, innovation, and innovation capability. The research was designed using a mixed-method approach. Quantitative data were collected through Likert-type scales, while qualitative data were obtained via semi-structured interviews. In the analysis of qualitative data, content analysis, thematic analysis, and discourse analysis methods were employed together. During the stages of coding, theme development, and pattern identification, an artificial intelligence– supported large language model was used as a supportive tool under the supervision of the researcher. The findings indicate that as project management performance increases in enterprises within Silifke OIZ, innovation capability also tends to increase. However, due to limitations within the dataset, the test statistics remained below the threshold of statistical significance. While no significant differences were found according to most firm characteristics, it was determined that ownership of registered trademarks or patents is significantly associated with innovation capability. Qualitative findings further reveal that projects are predominantly concentrated in investments related to machinery and equipment, automation, infrastructure development, renewable energy, and new product–R&D activities. Innovation practices, on the other hand, are primarily observed in the areas of process improvement, automation, and new product development.